گیا (راهنمای گیاهی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
گیا (راهنمای گیاهی)
NUR12500J1.jpg
پدیدآوران

گل‌گلاب، حسین (نويسنده)

اصفهانی، محمدمهدی (مقدمه نويس)
عنوان‌های دیگر کتاب گیا (راهنمای گیاهی)
ناشر دانشگاه علوم پزشکی ايران، موسسه مطالعات تاريخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1386 ش
چاپ 1
موضوع

گیاه شناسی - واژه‌نامه‎ها - انگلیسی

گیاه شناسی - واژه‌نامه‎ها - فارسی

گیاهان دارویی - واژه نامه‌ها - انگلیسی

گیاهان دارویی - واژه نامه‌ها - فارسی
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏QK‎‏ ‎‏95‎‏ ‎‏/‎‏گ‎‏8‎‏گ‎‏9‎‏

گيا تأليف دكتر حسين گل گلاب، راهنماى گياهى براى يافتن گياهان از روى مشخصات طبيعى آنهاست كه در ضمن جداولى تدوين شده است. از آنجا كه در كتاب از مجموعه‌اى از گياهان بحث شده است، براى آن نام كلى «گيا» معادل كلمه لاتينى «فلورا» انتخاب شده است.

نويسنده كتاب را در چهل سالگى گردآورى نموده است و مخاطب آن را دانشجويان دانشكده‌هاى پزشکى و داروسازى و علوم كشاورزى و عموم دوستداران گياه دانسته است.

ساختار

مؤلف در ابتداى كتاب هدف از نگارش اين اثر و منابع تأليف اين اثر را بيان كرده و سپس در چند صفحه به روش يافتن گياهان در اين اثر پرداخته است.

در ادامه در فهرستى تفصيلى راهنماى تيره‌ها را ذكر كرده است. مطالب كتاب در 155 تيره گياهى دسته‌بندى شده است كه با بحث پيرامون تيره يكم از گياهان با عنوان الگان شروع شده و با تيره جلبك‌ها خاتمه مى‌يابد.

در نگارش اين اثر علاوه بر جستجوهاى شخصى و تحقيقات محلى، از منابع فارسى و انگليسى فراوانى استفاده شده است كه مخزن الادويه سيد محمدحسین عقيلى و تحفة المؤمنين مير محمد مؤمن از آن جمله است.

گزارش محتوا

نويسنده تمام صفحات كتاب را به صورت ابروهايى شماره‌گذارى درآورده است كه از ابرويى به ابروى ديگر رجوع داده مى‌شود. براى اين‌كه حجم كتاب از حد معمولى زيادتر نشود به ذكر علامت‌هاى برجسته هر گياه اكتفاء شده است.

در اين اثر گياهان و درختان بسيارى ذكر شده است و در عين اختصار حاوى بخش مهمى از تيره‌هاى گياهى است. قسمت عمده كتاب مخصوص رستنى‌هاى گلدار است، ولى براى اين‌كه وضع عمومى تمام تيره‌هاى گياهان معلوم باشد از رستنى‌هاى بى‌گل و مخصوصاً قارچ‌هاى چترى نامی‌برده نشده است.

مؤلف در هر تيره گياهى از گونه‌هاى آن تيره با ذكر خصوصيات ظاهرى آن بحث مى‌كند. همچنين نام علمى، مدت ماندگارى و محل رويش آن را متذكر مى‌شود.

در هر مبحث عكس‌هايى سياه و سفيد نيز از گونه‌هاى هر تيره مى‌آورد كه براى آشنايى دانشجويان با گونه‌هاى مختلف گياهى بسيار سودمند است.

وضعيت كتاب

كتاب گيا در سال 1340ش توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است. افست اين اثر را مؤسسه مطالعات تاريخ پزشکى، طب اسلامى و مكمل دانشگاه علوم پزشکى ايران در سال 1386 با مقدمه‌اى كوتاه پيرامون كتاب به قلم آقاى دكتر محمد مهدى اصفهانى منتشر كرده است.

در پايان كتاب فهرست‌هايى به ترتيب زير است:

1- شرح مختصر تيره‌هاى عمده گياهان.

2- فهرست نام فارسى گياهان به ترتيب حروف الفبا با تلفظ كلمات به حروف لاتين.3- فهرست نامهاى لاتين گياهان.

4- فرهنگ مختصر اصطلاحات گياهى كه در كتاب به كار رفته است.

5- نام بعضى از گياهان داروئى يا صنعتى كه در متن كتاب بدانها اشاره نشده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب