یوم الآخر بحث قرآني في المعطيات الأخلاقية و الإجتماعية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏یوم الآخر بحث قرآنی في المعطيات الأخلاقية و الإجتماعية
NUR18416J1.jpg
پدیدآوران

مظاهری، حسین (نويسنده)

توفيق، خالد (مترجم)
عنوان‌های دیگر بحث قرآنی في المعطيات الاخلاقيه و الاجتماعیه
ناشر مؤسسة الثقلين الثقافية
مکان نشر لبنان - بيروت
سال نشر مجلد1: 1419ق,
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
کتابخوان مشاهده

یوم الآخر بحث قرآنی في المعطيات الأخلاقية و الإجتماعية، ترجمه عربی کتاب «معاد در قرآن» اثر حسین مظاهری است که برگردان عربی آن توسط خالد توفیق (جواد علی کسار) صورت گرفته است.

کتاب با دو مقدمه از ناشر و مترجم آغاز گردیده است. در مقدمه ناشر، به موضوع و اهمیت کتاب اشاره گردیده[۱] و در مقدمه مترجم، ابتدا به ثمره اعتقاد در زندگی اشاره شده و سپس، مزایا و ویژگی‌هایی که باعث ترجمه کتاب شده، بیان گردیده است که از جمله آن‌ها عبارتند از:

  1. استفاده کتاب از منهج اجتماعی و اخلاقی در مطالعه موضوع عقیدتی معاد، به‌گونه‌ای که نویسنده تنها بحث از مرگ و حیات پس‌ازآن را مدنظر قرار نداده؛ بلکه به بررسی اعتقاد به مرگ در حیات فردی و اجماعی نیز پرداخته است. همچنین نویسنده از استغراق در مباحث نظری مذاهب گوناگون، پرهیز نموده است.
  2. اعتماد نویسنده در بیان مراحل مرگ و مشاهده آخرت و منازل قیامت، به قرآن کریم به‌عنوان مصدر و منبع اصلی، در کنار استفاده از سنت و احادیث و اخبار وارده در بیان مجملات قرآن کریم و تفصیل آن‌ها.
  3. استفاده نویسنده از لغات و عبارات آسان و غیر پیچیده که به فهم مطالب کمک خواهد کرد[۲].

از جمله ویژگی‌های این ترجمه، می‌توان به مؤلفه‌های زیر اشاره نمود:

  1. حذف استطرادات و مطالب تکراری و اضافی که معمولاً در گفتگوهای و مناظرات وجود داشته اما وجود آن‌ها در کتاب، معمول و طبیعی نیست.
  2. تنظیم حواشی و پاورقی که در آن به ذکر منبع نصوص قرآنی و روایی وارد شده در متن و نیز برخی ملاحظات و توضیحات مؤلف و مترجم، پرداخته شده است.
  3. تغییر اندک در نام کتاب از «معاد در قرآن» به «یوم الآخر بحث قرآنی في المعطيات الأخلاقية و الإجتماعية» به دلیل جذابیت بیشتر برای خواننده عرب‌زبان[۳].

فهرست مطالب در انتهای کتاب جای گرفته است.

پانویس

  1. مقدمه ناشر، ص3-5
  2. مقدمه مترجم، ص9- 10
  3. همان، ص11- 12

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها

معاد در قرآن