یوم الخلاص في ظل القائم المهدي علیه‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
یوم الخلاص في ظل القائم المهدي علیه‌السلام
NUR13652J1.jpg
پدیدآوران سلیمان، کامل (نویسنده)
عنوان‌های دیگر بحث جدید للغیبه، کشف علامات الظهور، توضیح حرکه الفتح
ناشر دار المجتبی
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1427 ق
چاپ 1
شابک964-8762-46-5
موضوع

آخر الزمان

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

مهدویت
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏س‎‏8‎‏ی‎‏9
کتابخوان مشاهده

یوم الخلاص في ظل القائم المهدي علیه‌السلام، اثر كامل سليمان، تحقيقى است مستدل و مستند در اثبات مهدویت، دلايل آن و نيز علايم و نشانه‌هاى ظهور، با استناد به آيات و روايات فريقين كه به زبان عربى و در سال 1399ق نوشته شده است.

مؤلف تحقيق و آشنايى با اوصاف آخرالزمان و ارائه راه‌هاى رهايى از مشكلات و گرفتارى‌هاى آن را لازم مى‌داند، لذا اقدام به تأليف كتاب كرده است.

اثر حاضر، يكى از تازه‌ترين كتاب‌هايى است كه توسط يك نویسنده پرشور شيعى به رشته تحرير درآمده و از سوى خوانندگان مورد استقبال قرار گرفته است.

ساختار

كتاب با مقدمه مؤلف آغاز شده و مباحث در سه قسمت تدوين شده كه در مجموع بيست عنوان در اين سه بخش ارائه شده است؛ بخش اول، به بيان كلياتى از احوال، آثار غيبت و انتظار، دلايل و حكمت‌هاى آن‌ها و رد منكران امام مهدى(عج) پرداخته است. بخش دوم و سوم، به حوادث نزديك ظهور، قيام و حكومت امام(ع)، نشانه‌هاى آخر الزمان، صفات ياران و مخالفان آن حضرت(ع) اختصاص دارد.

مؤلف در نگارش اين اثر، از روايات نقل شده از معصومين، از طريق سنى و شيعه، بهره برده به گونه‌اى كه در مجموع، به حدود 1850 فقره حديث استناد شده است.

در هر فصل از كتاب، نخست اخبار واصله از رسول اكرم(ص) و سپس احاديث ديگر پيشوايان معصوم(ع) به ترتيب نقل شده است.

مؤلف به دليل موقيعت خاص لبنان، در پايان برخى از فصول، اعترافات بعضى از بزرگان اهل سنت را در رابطه با مطالب آن بخش آورده و به همين دليل، در پايان برخى از فصول، قسمت‌هايى از متن تورات و انجيل را نقل كرده است.

براى حفظ تسلسل موضوعى، گاهى احاديثى تقطيع شده و هر قسمت در بخش مربوطه آورده شده است.

رويكرد وسيع خوانندگان فارسى و عربى زبان به اين كتاب، از شيوه جالب نویسنده در ارائه مطالب، دقت نظرها و آينده‌نگرى‌هاى خاص وى در تطبيق پاره‌اى از احاديث با حوادث در شرف وقوع آن روز جهان حكايت دارد. البته همچنان كه پاره‌اى از اين نظريات صائب بوده، برخى تطبيقات نيز برخلاف پيش‌بينى‌هاى وى نتيجه داده است.

انگيزه استقبال زياد مردم از اين اثر را مى‌توان در نكات زير خلاصه كرد:

1- جامعيت كتاب؛ 2- قلم شيوا، زيبا، اسلوب بديع و نوآورى‌هاى مؤلف؛ 3- تحليل‌هاى جالب، تطبيق‌هاى شگرف و وسعت علمى شگفت مؤلف؛ 4- شهرت جهانى نویسنده و كثرت آثار ارزشمند وى.

گزارش محتوا

مؤلف در مقدمه خود ضمن بيان خصوصيات و مزاياى كتاب، تغييراتى كه در چاپ‌هاى متعدد آن اعمال كرده را يادآور شده و بيان مى‌كند كه مخاطبين او دو گروهند:

  1. گروه كتاب ناخوانده‌اى كه از ابعاد مسئله مهدویت هيچ اطلاعى نداشته و مى‌ترسند كه اگر به تحقيق در اين زمينه بپردازند، در ابعاد گوناگون و گسترده آن گم شده و برهمه اطراف آن مسئله احاطه نيابند.
  2. دانشمندانى كه در اين زمينه مطالعه و تحقيق نكرده و نمى‌داند كه چگونه حقايق و نظرات را فصيح و آشكارا بيان كنند.

قسمت اول كتاب، بخش اول تا دهم، در بردارنده مطالبى است كه مربوط به امور پيش از ظهور مى‌شود.

نویسنده در اين قسمت، ابتدا به معرفى مفصل امام زمان(عج) پرداخته و بعد از بيان سيماى آن حضرت(ع) از منظر آيات و روايات، مطالبى پيرامون نحوه تولد ايشان، راز غيبت و حكمت آن، چگونگى استفاده از امام غايب، راز طول عمر آن حضرت(ع) از ديدگاه قرآن و زيست‌شناسى، افرادى كه داراى طول عمر طولانى بودند مانند عوج‌بن عناق 3600 و مادرش بيش از 3000 سال و ذوالقرنين 3000 سال غيبت صغرى و كبرى و فضيلت انتظار آن حضرت به‌طور مفصل بيان كرده است.

قسمت دوم كتاب، كه به بخش‌هاى يازدهم تا پانزدهم مربوط مى‌شود، به بررسى و تحقيق پيرامون ويژگى‌هاى ياران امام زمان(عج)، جريان فرود آمدن حضرت عيسى(ع) از آسمان و نمازخواندن ايشان پشت سر آن حضرت و خصوصيات دولت و مدت حكومت ايشان مى‌پردازد.

در مورد اين مطلب كه يك اقليت 313 نفرى كه از نقاط دور دست در شهر مكه گردآمده و مجهز به سلاح‌هاى مدرن هم نيستند، چگونه مى‌توانند بر سراسر گيتى غلبه كرده، تمام كشورها را فتح نموده و همه ملت‌ها را تحت فرمان خود درآورند؟ مؤلف چنين پاسخ مى‌دهد كه اولاً نبرد حضرت ولى‌عصر(عج) نبرد عقيده است و ياران ايشان افرادى هستند كه اين عقيده را درك نموده، يك عمر مطابق آن زندگى كرده و اين عقيده در اعماق روحشان جاى گرفته است.

ثانياً حضرت حجت(عج) براى اثبات حقانيت خود، ميراث تمام پيامبران را همراه دارند كه اين ميراث، ربطى به ابزارهاى جنگى ندارند، بلكه در رابطه با استيلاى معنوى آن‌هاست. همچنين آن حضرت به وسائلى مجهز خواهند بود كه براى زندگى مادى و معنوى بشريت بسيار پر ارج خواهد بود و با همين وسائل، بشر غوطه‌ور در منجلاب ماديات را از خواب بيدار كرده، نويد زندگى آرام و همراه با آسايش را به ارمغان خواهد آورد.

مؤلف انقلاب اسلامى ايران را به عنوان شبحى از حقيقت معرفى كرده كه به نام اسلام آغاز شده، همه طبقات در آن شركت كردند و با به كار بستن رهنمودهاى مراجع تقليد، سرانجام موفق شدند امپراطورى چند هزار ساله را ساقط كنند.

قسمت سوم كه پنج بخش آخر را شامل مى‌شود، به بررسى و تحقيق پيرامون مسائلى مى‌پردازد كه مربوط به دوران ظهور مى‌شوند، مانند اهالى آخرالزمان و سيماى مردان، زنان، دانشمندان، زمامداران، دين و قرآن در آن روزگار، نشانه‌ها و امور خارق‌العاده‌اى كه در آن زمان به وفور اتفاق مى‌افتد؛ از قبيل مرگ‌وميرهاى ناگهانى كه با عنوان مرگ سرخ (جنگ) و مرگ سفيد (طاعون) از آن‌ها ياد شده، آتش‌سوزى‌هاى بزرگ و هولناك در نقاطى مانند حَسيل (يكى از دشت‌هاى حجاز) و بُصرى (منطقه‌اى در نزديكى دمشق)، خسوف در پنجم ماه و كسوف در پانزدهم آن كه چنين وضعى از روز هبوط حضرت آدم(ع) اتفاق نيافتاده و ده‌ها نشانه ديگر.

مؤلف پس از ذكر روايتى از رسول اكرم(ص) بدين مضمون كه «نزديك است ملت‌ها براى بردن منابع شما در اطرافتان گردآيند و مانند گوشت قربانى منابع شما را در ميان خود تقسيم كنند. آنروز تعداد شما بسيار زياد ولى همانند خس و خاشاك در روى كف سيل هستيد. خداوند هيبت شما را از دل دشمنانتان درآورده، سستى و تنبلى را بردل شما مى‌افكند، به دنيا علاقمند مى‌شويد و از مرگ مى‌گريزيد»، آنرا وصف حال دنياى امروز مسلمانان دانسته و بيان مى‌كند كه امروزه همه ملت‌ها، براى غارت نفت و ديگر منابع مسلمانان، به كشورهاى اسلامى روى‌آورده و مسلمانان كه در فقر، جهل و اختلافات به سر مى‌برند، هيچ اراده‌اى از خود نشان نمى‌دهند.

نویسنده با آگاهى وسيعى كه از پديده‌هاى طبيعى و يافته‌هاى علمى جهان دارد، در مورد برخى از نشانه‌ها، پيش‌بينى‌هاى جالبى كرده كه برخى از آن‌ها به وقوع پيوسته است، از جمله: پيش‌بينى انفجار چاه‌هاى نفتى «ظهران» كه در طى برخورد عربستان با عراق واقع شد. در مقابل، برخى ديگر از آن‌ها نيز به وقوع نپيوسته است.

مؤلف، اين كتاب را در لبنان و زير حملات مداوم اسرائيل نوشته و هر روز شاهد تجاوز جديدى از آن‌ها بوده است، ازاين‌رو به طور مثال آياتى از سوره مبارکه اسراء را با وضع فعلى اسرائيل منطبق دانسته و نيز احاديثى را جزماً به سپاه سيد خراسانى تطبيق نموده كه به نظر مى‌رسد بهتر بود اين موارد به قيد احتمال و نه به‌طور قطع و جزم مطرح مى‌گرديد.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب و مصادر مورد استفاده نویسنده، در انتهاى كتاب آمده است.

پاورقى‌ها بيشتر به ذكر منابع اختصاص يافته است.

در پاورقى‌ها، منابع بسيارى نقل شده، كه گاهى براى يك حديث، بيش از ده منبع آمده است كه طبعاً متن حديث در همه منابع به‌يك‌گونه نيست، بلكه با عبارات مختلفى نقل شده كه مؤلف يكى از آن‌ها را برگزيده و در متن كتاب آورده است.

منابع مقاله

  1. مقدمات و متن كتاب.
  2. «امام مهدى(عج) در آينه قلم كارنامه منابع پيرامون امام مهدى عليه‌السلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع‌رسانى اسلامى مرجع،1388، ج1، ص538.


وابسته‌ها

روزگار رهایی