اخلاق الاشراف

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أخلاق الأشراف (زاکانی)
NUR10218J1.jpg
پدیدآوران

عبید زاکانی، عبیدالله (نویسنده)

حلبی، علی‎ اصغر (تصحيح و توضيحات)
ناشر اساطير
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1374 ش
چاپ 1
زبان فارسی
تعداد جلد 1
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


اخلاق الاشراف اثر خواجه نظام‌الدين عبيد زاكانى، در سال 740ق به زبان فارسی با موضوع اخلاق اشراف و بزرگان نگارش شده است. به عقيده محقق کتاب مهم‌ترين کتاب زاكانى هين اثر اوست.

ساختار

کتاب، شامل یک پيشگفتار به قلم على اصغر حلبى مصحح کتاب،یک مقدمه، هفت باب و برخى حواشى مفصل مى‌باشد. ابواب کتاب نيز در دو بخش مذهب منسوخ و مذهب مختار تألیف شده است.

گزارش محتوا

مقدمه کتاب تحقيقى پيرامون مؤلف و آثار اوست كه به‌طور خلاصه عبارت است از:

1-احوال؛ 2- آثار؛ كه در این بخش آثار جدى نویسنده مانند: مثنوى عشاق نامه، فالنامه بروج، فالنامه وحوش، مثنوى سنگ تراش و نوشته‌هاى هزلى، مانند: اخلاق الاشراف، تعريفات، رساله دلگشا، ريش‌نامه شرح شده است. 3- رساله اخلاق الاشراف.نویسنده در هر باب از ابواب هفت‌گانه کتاب، عقايد دو گروه را در مورد صفات اخلاقى بيان مى‌نمايد. اول از ديدگاه گذشتگان (مذهب منسوخ) و بعد از ديدگاه معاصرين (مذهب مختار) صفات اخلاقى را شرح و توضيح مى‌دهد.

عناوین ابواب کتاب عبارت است از: 1. باب اول، حكمت؛ 2. باب دوم، شجاعت؛ 3. باب سوم، عفت؛ 4. باب چهارم، عدالت؛ 5. باب پنجم، سخاوت؛ 6. باب ششم، حلم؛ 7. باب هفتم، در حيا، وفا، صدق، رحمت و شفقت.

در آخرين بخش کتاب با عنوان «برخى حواشى مفصل»، كلمات و جملاتى كه در متن کتاب، نياز به شرح و تفسير دارد با ذكر شماره و آدرس صفحه توضيح داده شده است.

وضعيت کتاب

فهرست مطالب و موضوعات در ابتداى کتاب و فهرست مراجع و لغات و اصطلاحات در پایان کتاب ذكر شده است. در پاورقى‌هاى مفصل کتاب توضيحاتى درباره الفاظ و اصطلاحاتى كه نياز به توضيح داشته ذكر شده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها