باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

التأملیات

التأمليات
NUR13025J1.jpg
پدیدآوران اصولی خویی، محمود بن محمد (شارح)
عنوان‌های دیگر رياض المسائل. برگزيده. کتاب الطهارة. شرح / المختصر النافع. شرح / معالم الأصول. شرح / حاشية المعالم / رسالة في الأصول.
ناشر مطبعه مشهدي اسد آقا
مکان نشر ايران - تبريز
سال نشر بی‌تا
چاپ چاپ يکم
موضوع

طباطبايي کربلايي، علي بن محمد علي، ???? - ????ق. رياض المسايل - نقد و تفسير محقق حلي، جعفر بن حسن، 602 - 676ق. مختصر النافع في فقه الاماميه - نقد و تفسير فقه جعفري - قرن 7ق.

اصول فقه شيعه ‏-‏ قرن 11ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ ‎‏م‎‏3026‎‏2‎‏2 / 182 BP
نورلایب مشاهده


التأملیات عنوان اثری است یک جلدی به زبان عربی از محمود بن محمد اصولی خویی از علمای قرن چهاردهم.

این کتاب با موضوع اصول فقه نوشته شده و نسخه حاضر به صورت سنگی چاپ شده است.

اصولی خویی این کتاب را در شرح ریاض المسائل نوشته است؛ ریاض المسائل فی تحقیق الاحکام بالدلائل نوشته سید علی بن محمد علی بن ابی المعالی طباطبایی حائری (۱۲۳۱. ۱۱۶۱ ق) در موضوع فقه استدلالی و به زبان عربی نوشته شده است.

این کتاب طی سال‌ها یکی از کتب درسی حوزه‌های علمیه بوده است. جالب این که خودِ ریاض المسائل، از شرح‌های معتبر کتاب النافع فی مختصر الشرایع معروف به «مختصر النافع» تالیف نجم الدین ابی القاسم جعفر بن حسن بن یحیی بن حسن بن سعید هُذلی حلی مشهور به محقق حلی(۶۷۶ ه‍.ق) می‌باشد. مختصر النافع از متون فقهی معتبر شیعه است؛ تا مدتها از متون درسی بوده و حتی یكی از متون درسی فقه مذهب جعفری(ع) در كنار سایر مذاهب چهارگانه در دانشگاه الازهر مصر می‌باشد. محقق حلی در این كتاب، صورت واضح و روشنی از فقه امامیه ارائه داده و در واقع كتاب شرایع الاسلام خودش را در این كتاب خلاصه كرده است.

خویی درباره انگیزه‌اش و محدوده مطالب کتاب چنین شرح می‌دهد: چون کتاب الریاض میر سید علی را مشتمل بر امر به تأملات میان کلمات از اول کتاب(طهارت) تا آخر دیات دیدم و از بزرگان معاصر شنیده بودم که مجرّدِ امر به تأمل در این کتاب اشاره به بحث و جوابهایی دارد که محتاج اعمال نظر و تنقیح در کلمات اصحاب است، بر نگارش رساله‌ای در این باب همت گماردم تا امر بر محصلین و طلاب آسان شود. لذا شروع به این کار کرده و کتابم را التأملیات نامیدم.[۱]

پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص2

منبع مقاله

مقدمه کتاب.


وابسته‌ها