التوضيح النافع في شرح ترددات صاحب الشرائع

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
التوضیح النافع في شرح ترددات صاحب الشرائع
NUR00094J1.jpg
پدیدآوران فرطوسی حویزی، حسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگر شرایع الاسلام فی مسائل الحلال و الحرام. برگزیده. شرح
ناشر جماعة المدرسين في الحوزة العلمیة بقم، مؤسسة النشر الإسلامي
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1416 ‌‎ق
چاپ 2
موضوع

فقه جعفری - قرن 7ق.

حلی، جعفر بن حسن، 602 - 676ق. شرایع الاسلام فی مسایل الحلال و الحرام - نقد و تفسیر
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏182‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ ‎‏ش‎‏40237
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

کتاب التوضيح النافع في شرح ترددات صاحب الشرائع تألیف حجت‌الاسلام شيخ حسین على فرطوسى حويزى می‌باشد.

تلاش و سعى پيوسته اصحاب ائمه اطهار عليهم‌السلام وبزرگان فقه اسلامى از زمان اهل‌بيت عليهم‌السلام تا كنون براى تنظيم و تنسيق فقه اسلامى بر طالبان علوم دينى پوشيده نيست تا چه رسد به فضلا و علماى دين.

فقه امروز ما با اين بنيه و غنايى كه دارد نتيجه همين تلاشهاى پيوسته است و همين امر باعث فقهى مرتب و منقح و از نظر اصول و فروع مستدل و تنسيق يافته شده.

يكى از متون اصلى فقهى كه از اين دقت و ارزش و قوت استدلال برخوردار است متن كتاب شرايع است كه يكى از مهمترين مؤلفات فقيه أهل بيت عليهم‌السلام محقق حلى رضوان‌الله‌تعالى‌عليه به حساب می‌آید.

به همين دليل هم تا كنون مورد عنايت بسيار علماى بزرگ فقه اسلامى قرار گرفته و شروح بسيارى بر آن نگاشته شده و تا كنون نيز به عنوان متنى براى مباحث استدلالى حوزوى انتخاب می‌شود.

يكى از ویژگی‌هاى اين كتاب اين است كه هيچ جمله و يا كلمه‌اى درآن يافت نميكنى مگر اين كه به شكل رمز گونه‌اى به مطلب علمى دقيقى اشاره دارد و همين اجمال و عمق بسيار باعث شده تا بسيارى در صدد شرح و توضيح آن برآيند تا ابهام و پيچيدگى‌هاى آن را برطرف كرده و ترديدات آن را حل نمايند.

يكى از آن شروح همين شرح ارزشند مرحوم حجت‌الاسلام شيخ حسین على فرطوسى حويزى رحمه‌الله است، او با تلاش بسيار خود سعى در شرح آراء و نظريات مرحوم محقق داشت، و اگر انسان با اين كتاب آشنا گردد اعتراف می‌كند كه اسم آن حقيقتا با مسما است و نظر به واقع دارد.

مؤلف اين كتاب قدس‌سره از علماى شهر خرمشهر واقع در استان خوزستان بود كه پس از نابودى اين شهر توسط صدام و حزب بعث در جنگ عليه انقلاب اسلامى در ایران به اهواز نقل مكان كرد، وى در مسير زيارت ثامن الحجج امام رضا(ع) در خراسان نداى حق را لبيك گفت و از دنيا رخت بست، خدوند او را رحمت كند.

چاپ كتاب

شايسته به گفتن است كه نویسنده اين كتاب در زمان حياتش تلاش بسيار براى چاپ و نشر اين شرح نمود اما زمانى كه كتابش زير چاپ بود از دنيا رفت.

اين كتاب توسط مؤسسه نشر اسلامى وابسته به جامعه مدرسين قم به چاپ رسيده.