السنن التاريخية في القرآن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
السنن التاریخیه فی القرآن
NUR03064J1.jpg
پدیدآوران صدر، محمدباقر (نویسنده)
ناشر دار التعارف للمطبوعات
مکان نشر دمشق - سوریه
سال نشر 1409 ق
چاپ 1
موضوع

تاریخ - فلسفه

تاریخ (کلام) - جنبه‌های قرآنی

قرآن - فلسفه
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏103‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏ص‎‏4‎‏س‎‏9‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

السنن التاريخية في القرآن تأليف سيد‌ ‎محمدباقرصدر و به زبان عربى است.آيت‌اللّه سيد‌ ‎محمدباقرصدر در سال 1353ق در شهر كاظمين به دنيا آمد.

در نوجوانى همراه برادرش عازم نجف شد و در حوزۀ اين شهر مشغول فراگيرى علم و تحقيق در فقه و اصول و ساير علوم اسلامى شد.وى از محضر اساتيدى چون آيت‌اللّه سيد‌ ‎محسن حكيم، سيد‌ ‎محمد روحانى، شيخ صدرا بادكوبه‌اى، سيد‌ ‎ابوالقاسم خويى و شيخ حسین حلّى بهره‌هاى فراوان برد.از ايشان آثار قرآنى گرانبهایى برجاى مانده است.از جمله: الدراسات القرآنية، السنن التاريخية في القرآن، دروس من القرآن الكريم، الحرّية في القرآن، مقدمات في التفسير الموضوعى للقرآن.

شهيد صدر در كتاب «السنن التاريخية في القرآن» با روش تفسير موضوعى به بررسى

سنت‌هاى تاريخى در قرآن مى‌پردازد.در اين كتاب عناصر اجتماعى از منظر قرآن تحليل و نقش انسان در حركت تاريخ از ديدگاه قرآن، قرآن و روابط اجتماعى و نيز رابطه ديدگاه قرآنى با تشريع و قانونگذارى اسلامى يا رابطۀ نظريه قرآنى با قوانين ثابت و متغير اسلام بررسى مى‌شود.

در مقدمه كتاب كه به قلم دكتر حسن عاصي نگاشته شده به بررسى روش شهيد صدر در تفسير قرآن پرداخته شده و انواع تفسير از آغاز پيدايش اسلام نظير تفسير مأثور، تفسير به رأى، تفسير فقهى، تفسير صوفى و تفسير فلسفى معرفى شده است.

پس از آن به بررسى مفهوم تفسير و تقسيم آن به دو گونۀ تفسير تجزيه‌اى و تفسير موضوعى از ديدگاه شهيد صدر و ارزش، هدف و شرايط هريك از اين دو روش تفسيرى پرداخته شده است.

ساختار

كتاب مشتمل بر مقدمه‌اى مبسوط به قلم دكتر حسن عاصي و 9 بخش ذيل مى‌باشد:1-التفسير القرآني بين التجزئ و التوحيد. 2-شواهد و تطبيقات 3-حقائق قرآنية عن سنن التاريخ 4-صيغ السنن التاريخية في القرآن 5-عناصر المجتمع في القرآن 6-القرآن و دور الانسان في حركة التاريخ 7-القرآن و العلاقة الاجتماعیة 8-علاقة النظرية القرآنية بالتشريع الاسلامى 9-نهایة المطاف

نسخه‌شناسى

نویسنده كتاب آيت‌اللّه شهيد سيد‌ ‎محمدباقرصدر است. اين كتاب توسط شيخ محمد جعفر شمس‌الدين بازنويسى و انديشه‌هاى مطرح در آن ترتيبى خاص يافته است.كتاب در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 175 صفحه در سال 1409 ق-1989‌م از سوی «دار التعارف للمطبوعات» بيروت منتشر شده است.نوبت چاپ كتاب نامعلوم است.

منابع مقاله

  1. خرمشاهى، بهاء‌الدين، دانشنامه قرآن، ج دوم، ص1369
  2. مقدمه دكتر حسن عاصي