السيرة النبوية و أخبار الخلفاء (ابن حبان بستي)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
السیرة النبویة و أخبار الخلفاء (ابن حبان بستي)
NUR02388J1.jpg
پدیدآوران

گروهی از نویسندگان (تصحيح و تنظيم)

ابن‌حبان، محمد بن حبان (نویسنده)

زند، عزیر (محقق)
ناشر الکتب الثقافیة
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1417 ق
چاپ 3
موضوع

اسلام - تاریخ

امویان - تاریخ

خلفای راشدین

عباسیان - تاریخ

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت‌نامه
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏س‎‏9
نورلایب مشاهده

السيرة النبوية و أخبار الخلفاء تألیف محمد بن حبان بن احمد بن حبان

هدف نویسنده در این کتاب، بيان برخى پندها و آموزه‌هاى زندگى رسول اكرم(ص) است و به منظور ارائه سيره پيامبر اسلام به عنوان يك الگوى عملى براى زندگى مادى و معنوى، اثر حاضر را تأليف نموده است.

روش تأليف

او به روش گزارشى و تحليلى، آيات و روايات و آموزه‌هاى اخلاقى-سياسى و اجتماعى سيره رسول خدا را مورد شرح و تحليل قرار داده است.

ساختار

كتاب مشتمل بر نه مبحث و يك خاتمه و نتيجه گيرى مى‌باشد.

گزارش محتوا

المبحث الاول: "السيرة النبوية الشريفة ظلالها و آفاق دراستها"به موضوعاتى چون: گستردگى سيره نبوى و لزوم پيروى از آن، سيره پيامبر به عنوان الگو، مصادر بررسى سيره، سيره نويسى و غيره پرداخته است. المبحث الثانى: "السيرة النبوية الشريفة استمرار مواكب و قواعد فهم ثاقب"موضوعاتى چون: روش‌هاى تعبير سيره نبوى، تصويرهایى زنده و گويا از سيره نبوى، نعمت حفظ كتاب الهى و سنت نبوى، ارهاصات و غيره را در بر دارد. المبحث الثالث: "السيرة النبوية الشريفة جمال نماذجها و شمول فضائلها"مطالب آن عبارت است از: جايگاه سيره نبوى در تاريخ، صحابه و اقتداء به سيره، زنان و وجوب حجاب، منتهاى عنايت و توجه پيامبر اكرم نسبت به صحابه و تفقد از احوال ايشان و غيره. المبحث الرابع "ولادة الرسول الكريم(ص) ولادة تتبعها ولادة"به موضوعاتى چون بزرگداشت ميلاد پيامبر اكرم، قوت مسلمانان به وسيله دين اسلام و غيره مى‌پردازد. المبحث الخامس: "ولادة الرسول الأرهاص و الاشارة"به پيام داستان فيل، جهانى بودن دعوت اسلام و برخى ديگر از ارهاصات و معجزات پيامبر اكرم پرداخته است.المبحث السادس: "الهجرة النبوية بين الفداء و البناء"، همچنين المبحث السابع: "الهجرة النبوية قائمة و دائمة"، المبحث الثامن: "الهجرة النبوية بيع و بيعة" و المبحث التاسع: "حقايق الهجرة النبوية و دعائمها"همگي مباحث فوق به بررسى هجرت پيامبر اكرم از مكه به مدينه و تشكيل دولت اسلامى در مدينه و حقايق و اصول و پايه‌هاى اين هجرت سرنوشت ساز مى‌پردازد.

وابسته‌ها

السيرة النبوية

السيرة النبوية (زيني دحلان)

السيرة النبوية (ذهبي)