القرآن الکریم با ترجمه و تفسیر مختصر فارسی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
پرونده:NUR13778J1.jpg
پدیدآوران

[[]] (نویسنده) [[]] (محقق)

[[]] (مترجم)
کد کنگره


القرآن الكريم: با ترجمه و تفسیر مختصر فارسی، ترجمه سید هاشم رسولی محلاتی (درگذشته 1398ش)، از جمله ترجمه‌های فارسی خوب و روان قرآن کریم است. این ترجمه به پیشنهاد دوستان و آشنایان با توجه به آثار قلمی و ترجمه‌های کتاب‌های دعا و حدیثی نویسنده انجام شده است.

این مصحف شریف به‌صورت ترجمه مقابل ارائه شده است. در ذیل صفحه نیز برای استفاده بیشتر قرآن‌پژوهان، تفسیر مختصری از برخی از آیات کریمه، که نیاز به توضیح و تفسیر داشته ذکر شده است. همچنین شأن نزول و معنای برخی لغات آنها، از روی کتاب‌ها و تفاسیر معتبر علمای بزرگورا شیعه و دانشمندان و مفسرین معروف اهل سنت، با رعایت اختصار در پاورقی صفحات با ذکر شماره آورده شده است[۱]‏.

مترجم در پانوشت کتاب همچنین از مطالعات علمی جدید در توضیح آیات استفاده کرده است؛ به‌عنوان نمونه در توضیح آیه 34 سوره ابراهیم «و ان تعدوا نعمة الله لا تحصوها» چنین می‌نویسد: برای نشان دادن یکی از میلیاردها نمونه کافی است بدانیم بر طبق گفتار اخترشناسان تنها در کهکشان ما که راه شیری به آن می‌گویند بیش از صد میلیارد ستاره وجود دارد و تازه کهکشان ما یکی از میلیاردها کهکشانی است که اخیراً کشف کرده‌اند و در فاصله 85 میلیون سال نوری، کهکشان‌های دیگری کشف کرده‌اند که هرکدام دارای میلیاردها ستاره‌اند[۲]‏.

پانویس

  1. ر.ک: سخنی از مترجم، صفحه پس از فهرست
  2. ر.ک: متن کتاب، صفحه 825 و 826

منابع مقاله

سخنی از مترجم و متن کتاب.


وابسته‌ها