الكلمة الغراء في تفضيل الزهراء عليهاالسلام و عقيلة الوحي

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

پرش به: ناوبری، جستجو
الکلمة الغراء في تفضيل الزهراء علیهاالسلام و عقيلة الوحي
NUR10793J1.jpg
پدیدآوران

فهداوی، عبدالامیر عمار (محقق)

عبدعلی، محمد (محقق)

شرف‌الدین، سید عبدالحسین (نویسنده)
ناشر روح الأمین
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1426 ق
چاپ 1
شابک964-94724-5-2
موضوع

زینب(س) بنت علی(ع)، 6 - 62ق. - فضایل

فاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - فضایل
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏27‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏4‎‏ک‎‏8
کتابخوان مطالعه و دانلود


الكلمة الغراء في تفضيل الزهراء عليهاالسلام و عقيلة الوحي یا الكلمة الغراء في تفضيل فاطمة الزهراء و عقيلة الوحى زينب بنت اميرالمؤمنين نوشته عبدالحسين شرف‌الدين در برتری فاطمه‌ زهرا(س) بر دیگران

انگيزه تأليف

عالم مشهور شيعه عبدالحسين شرف‌الدين، كتاب حاضر را در پاسخ به شخصى نوشته است كه از وى سؤال كرده كه آيا شيعه دليل قانع كننده‌اى براى مخالفان خود درباره برترى حضرت فاطمه(س) بر ساير افراد دارد؟ مؤلف به چهار آيه: مباهله، تطهير، مودت و آياتى ازسوره هل اتى استدلال كرده و سپس احاديثى از رسول خدا درباره فضايل صديقه طاهره آورده است.

از آنجا كه سؤال كننده از مؤلف خواسته است دلايلى خصم پسند ارائه كند وى تنها از منابع سنت بهره برده و به آنها استدلال كرده است.

در پایان كتاب، مقاله‌اى از سيد‌ ‎عبدالحسين درباره حضرت زينب(س) درج شده كه آن هم در پاسخ عده‌اى از ایرانیان است. در سال 1334ق كه ایرانیان ضريح حضرت زينب(س) را ساخته و خواستند آن را نصب كنند از اين عالم بزرگ در خواست كردند به مناسبت اين مراسم تاريخى، مقاله‌اى درباره حضرت زينب بنگارد و او چنين كرد. البته اين نوشته، شبيه يك خطابه است و از شكل يك مقاله علمى و استدلالى خارج است.