المدخل الی صناعة الطب (ايساغوجي)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
المدخل الی صناعه الطب (ایساغوجی)
NUR12522J1.jpg
پدیدآوران

رازی، محمد بن زکریا‏ (نویسنده)

اصفهانی، محمدمهدی (مقدمه نويس)
عنوان‌های دیگر کتاب المدخل الی صناعه الطب (ایساغوجی)
ناشر دانشگاه علوم پزشکی ایران، مؤسسه مطالعات تاريخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1388 ش
چاپ 1
موضوع

پزشکی اسلامی - متون قدیمی تا قرن 14

پزشکی سنتی - متون قدیمی تا قرن 14
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏R‎‏ ‎‏128‎‏/‎‏3‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏2‎‏م‎‏4‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


المدخل إلى صناعة الطب (ايساغوجى) نگاشته طبيب بزرگ ایرانى محمّد بن زكرياى رازى (251-331ق) به عنوان مدخل و پيشگفتار ورود به دانش پزشکى به رشته تحرير درآمده است.

آنچه مؤلف در كلام آغازين اين اثر مى‌گويد تنها در مورد فائده علم پزشکى و تعليم آن است. (المدخل الى صناعة الطب، ص7-8). البته در انتهاى كتاب انگيزه‌اش را نگارش مدخلى براى دانش‌آموزان بازگو كرده است. (همان، ص143).

ساختار

مؤلف اين مباحث را در 28 فصل به نگارش درآورده است. مطالب هر يك از فصول نيز با ذكر شماره دسته‌بندى خوبى شده كه استفاده از آن را براى خواننده تسهيل كرده است.

گزارش محتوا

كتاب‌هاى بسيارى -چه به فارسی و چه به عربى و حتى يونانى و سريانى- به عنوان متن‌هاى آموزشى توسط پزشکان بزرگ نگاشته است، از فصول بقراط گرفته تا مسائل حنين بن اسحاق و مانند آن. ولى در اين ميان كتاب المدخل الى صناعة الطب نگاشته پزشک توانمند حكيم محمد بن زكريا رازى از مهم‌ترين و ماندگارترين آثار در اين زمينه است. رازى خود پزشکى صاحب آگاهى است. آگاهى او به ضميمه تجربه فراوانش كه در اثر مداواى ده‌ها ساله بيماران به دست آمده وى را يكى از استوانه‌هاى پزشکى قرار داده است. بنابراین كلمه كلمه آنچه او تحت عنوان مطالب پزشکى مى‌نگارد داراى ارزش است.

از سويى ديگر وى بهتر از هر كس ديگرى مى‌داند كه براى دانش‌آموزان و مبتديان در عرصه پزشکى چه مطلبى سودمندتر و كاربردى‌تر است؛ بنابراین مباحث مطرح شده در اين اثر و ساختار و چينش مباحث آن نيز داراى اهميت است.

در اين كتاب مؤلف به شرح كليات طب، عناصر، اركان، امزجه، اصناف، اخلاط، قوا، بلغم، زكام، توضيحاتى درباره نشانه‌هاى تابع امراض مختلف و بالاخره اسباب تندرستى و بيمارى پرداخته است.

وضعيت كتاب

كتاب توسط انستيتوى فرهنگى عربى -اسپانيايى وابسته به دانشگاه سلمنكا در سال 1979م منتشر شده است.

تدوين معجم اصطلاحات طبى‌اى كه در متن كتاب آمده همراه با معادل اسپانيايى آن و نيز ترجمه متن كتاب به زبان اسپانيولى مجموعه كارهایى است كه حول اين اثر ارزشمند صورت گرفته است. فهرست مطالب نيز در انتهاى اثر آمده است.

متن اصلى اين اثر 143 صفحه است و مجموع اين اثر (متن عربى، ترجمه اسپانيولى و معجم اصطلاحات) 348 صفحه است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب