باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

الهداية في شرح الكفاية (شیرازی، محمدجعفر)

الهدایة فی شرح الکفایة (شیرازی، محمد جعفر)
NUR13213J1.jpg
پدیدآوران

مجتهد شیرازی، محمد جعفر (شارح)

آخوند خراسانی، محمدکاظم بن حسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگر کفایه الاصول. شرح
ناشر دار العلم
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1352 ش
چاپ 1
موضوع

آخوند خراسانی، محمدکاظم بن حسین، 1255 - 1329ق. کفایه الاصول - نقد و تفسیر

اصول فقه شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏159‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏3‎‏ ‎‏ک‎‏7025‎‏
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلودالهداية في شرح الكفاية اثر محمدجعفر بن طاهر شيرازى از جمله شروح عربى كتاب كفاية الاصول مرحوم آخوند خراسانى است.

شيوه شرح كتاب بدين‌گونه است كه در ابتدا در يك سطر عبارتى از كتاب كفايه را آورده و در زير آن به‌طور مفصل به شرح و توضيح مطالب كفايه مى‌پردازد.

هدف شارح از نوشتن اين شرح اين بوده است كه شرحى مختصر و نافع كه مشتمل بر مطالب دقيق و عالى حسب نظر خويش و آنچه كه از اساتيد خود آموخته بر كفايه بنويسد تا ذخيره الهى براى او گردد.[۱]

البته برخلاف نيت شارح، اين شرح مفصل است و از حد اختصار خارج شده است. جلد اول اين شرح تا بحث آخر بحث سوم از مقصد اول كه درباره اجزاء است ادامه پيدا كرده است.

هدف شارح اين بوده است كه پيچيدگى‌ها و سختى‌هایى كه در كلام مرحوم آخوند خراسانى در كفايه هست را برطرف نمايد و براى مخاطبين آن واضح و روشن بگرداند.

از آنجايى كه عبارات صاحب كفايه داراى معانى بلندى است، و در يك جمله كوتاه، مفاهيم مغلق و فراوانى خوابيده است لذا گرشايى از مطالب آن، نياز به سطور فراوانى دارد. از اين‌رو جلد اول اين كتاب فقط تا مبحث اجزاء از مباحث ماده امر ادامه پيدا كرده است.

نثر عربى اين كتاب، ساده و روان است و براى محصلينى كه به اين شرح عربى رجوع مى‌كنند بسيار قابل استفاده و شامل نكات خوبى جهت سهولت يادگيرى مطالب كفايه مى‌باشد؛ مثلاً وقتى صاحب كفايه مى‌فرمايد كه براى صيغه امر معانى متفاوتى وجود دارد، شارح براى توضيح اين عبارت معانى مختلفى كه به نظر مى‌رسد را بيان كرده و اشاره مى‌كند كه معانى اين صيغه شامل: ترجى، تمنى، تهديد، انذار، اهانت، احتقار، تعجيز، تسخير و غيره مى‌باشد.[۲]و يا در مواردى ديگر وقتى سخن از جمله خبریه مى‌شود، شارح در توضيح اين موضوع به چند نمونه از اين جمله‌ها اشاره مى‌كند.[۳]

كتاب فاقد فهرست و پاورقى نمى است.

پانويس

  1. متن كتاب، ص2
  2. متن كتاب، ص69
  3. متن كتاب، ص70

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.وابسته‌ها