باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

بحث حول الإمامة

‏بحث حول الإمامة
NUR05652J1.jpg
پدیدآوران

حیدری، کمال (مصاحبه شونده)

توفيق، خالد (مصاحبه کننده)
عنوان‌های دیگر بحث حول الإمامة
ناشر دار فراقد
مکان نشر ایران - قم
سال نشر مجلد1: 1426ق ,
موضوع

امامت

عصمت (اسلام) - جنبه‏‌های قرآنی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‏BP‎‏ ‎‏223‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏9‎‏ب‎‏3
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

بحث حول الإمامة، گفتگو و مصاحبه‌ای با سید کمال حیدری پیرامون مباحث مروبط به امامت است که توسط جوادعلی کسار انجام گرفته و به قلم وی، به رشته تحریر درآمده است.

محتویات

ساختار

کتاب با مقدمه نویسنده آغاز و مطالب در بیست بخش تحت عنوان «حوار» (گفتگو)، تنظیم شده است.

ازآنجاکه مطالب کتاب مربوط به مصاحبه رادیویی با سید کمال حیدری می‌باشد، لذا نویسنده تلاش فراوانی نموده تا مطالب و مباحث گفتاری را به سبک مطالب نوشتاری درآورده و در این راه اقداماتی انجام داده است، که از جمله آنها عبارتند از: حذف مکررات و اضافه برخی فقرات؛ تنظیم و تقطیع نصوص؛ قسمت‌بندی مطالب و قرار دادن مطالب تحت یک موضوع در کنار هم؛ استفاده از صیاغ پرسش و پاسخ؛ اضافه کردن عناوین فرعی و درج خلاصه مطالب در انتهای هر گفتگو؛ تنظیم کتاب بر اقسام، فصول و فقرات؛ استخراج آیات؛ اشاره به مصادر و...[۱].

گزارش محتوا

در مقدمه، ضمن تحریر محل نزاع و توضیح موضوع کتاب، به بیان برخی ویژگی‌های آن، پرداخته شده است.[۲].

در گفتگوی اول، مباحث مقدماتی و مرزبندی روش و موضوع مورد بحث، قرار گرفته است. علامه حیدری در پاسخ به سؤالی که درباره اختلافات سیاسی، اجتماعی و کلامی که پیرامون موضوع امامت مطرح گردیده، به این نکته اشاره فرموده‌اند که وقوف بر مباحث امامت محتاج مباحث اساسی و نظری قرآنی است و کتب کلامی و فرقه‌ای موجود در این زمینه، بیشتر در بعد سیاسی امامت، متمرکز گردیده است.[۳]. در این بخش همچنین به حیثیت تکوینی شخصیت امام و حقیقت نقش تکوینی او، اشاره شده است.[۴].

در گفتگوی دوم، با استفاده از آیات قرآن، از هدایت‎های سه‌گانه و ارتباط آن با موضوع امامت، بحث شده است. این هدایت‎ها عبارتند از: هدایت فطری بر اساس آیه شریفه 30 سوره روم: فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيهَا لاَ تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذٰلِكَ الدِّينُ الْقَيمُ وَ لٰكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يعْلَمُونَ (با همان سرشتى که خدا مردم را بر آن سرشته است، آفرینش خداى تغییرپذیر نیست. این است همان دین پایدار، ولى بیشتر مردم نمی‌‏دانند)؛ هدایت تشریعی و هدایت تکوینی[۵].

در گفتگوی سوم، انسان محور وجود دانسته شده و به بعد تکوینی امامت از زاویه قرآن، نگریسته شده[۶] و در گفتگوی چهارم، هدف وجودی انسان و ارتباط امامت با آن، مورد بحث قرار گرفته و چنین نتیجیری شده است که انسان موجودی آزاد بوده و زندگی او، دارای غایتی بوده که در تحقیق عبودیت و آزادی انسان از قیود دیگر، تمثل می‌یابد[۷].

گفتگوی پنجم، پیرامون ارتباط میان هدایت‎های سه‌گانه بوده و ضمن توضیح نیاز انسان به این هدایت‎ها، به تشریح فرق میان هدایت نبوت و هدایت امامت پرداخته شده است.[۸].

در گفتگوی ششم، به دنبال پاسخ به این سؤال که امام کیست؟ به ذکر مشخصات امام در قرآن و توضیح مراتب یقین و امامت پرداخته شده و به امور زیر، اشاره شده است:

  1. امامت موهبتی الهی و به تعبیر متکلمین، لطف الهی است و این موهبت شامل کسی نمی‌شود، مگر پس از صبر در امتحانات و ابتلائات الهی.
  2. این مقام مخصوص موقنین است.
  3. یقین منسجم با مرتبه امامت، حاصل نمی‌شود مگر با رؤیت ملکوت آسمان‌ها و زمین.
  4. یقین حاصل از رؤیت ملکوت، مترتب است بر علم خاص امامت که با علوم حصولی متداول، تفاوت داشته و همان چیزی است که بدان، علم امام اطلاق می‌گردد[۹].

عنوان سایر محاورات کتاب، به‌ترتیب عبارت است از امامت سنت الهی پایدار؛ لوازم امامت همچون سنتی وجودی؛ دوام و شمول امامت؛ امامت و تسدید الهی؛ علم امام و اعمال عباد؛ عصمت از دیدگاه طبرسی؛ عصمت از دیدگاه طباطبایی؛ معنی عصمت؛ عصمت در حدیث ثقلین؛ عصمت در آیه تطهیر؛ بعد تشریعی؛ حکومت و رهبری سیاسی؛ نقش الگو و اسوه در جامعه و ولایت تکوینی پیامبر(ص) و اهل‎بیت(ع)[۱۰].

وضعیت کتاب

فهرست مطالب به‌همراه فهرست‎های آیات، روایات و منابع و مصادر، در انتهای کتاب آمده و در پاورقی‌ها علاوه بر ذکر منابع، به توضیحات اضافی نویسنده پیرامون مطالب مطرح‌شده، اختصاص یافته است.

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها