باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

تقرير الحقيقة في شرح تحرير الوسيلة

‏تقرير الحقيقة في شرح تحرير الوسيلة
NUR34063J1.jpg
پدیدآوران

بهشتی، احمد (شارح)

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (...)

خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران (نويسنده)
عنوان‌های دیگر

تحرير الوسيلة. برگزيده. شرح

کتاب المواريث
ناشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)
مکان نشر ايران - تهران
سال نشر مجلد1: 1390ش , 1433ق ,
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
کتابخوان مشاهده


تقرير الحقيقة في شرح تحرير الوسيلة: كتاب المواريث، اثر آیت‌الله احمد بهشتی، شرح «کتاب المواریث» از کتاب «تحریر الوسیلة» می‌باشد. «تحرير الوسيلة»، مهم‌ترين و جامع‌ترين رساله فقهى- فتوايى (غير استدلالى) امام خمينى(ره) می‌باشد که به لحاظ جامعيت و برخورداری از مسائل مستحدثه، يكى از ماندگارترين آثار فقهى شيعه اماميه است؛ این کتاب که در اصل حاشيه امام خمينى(ره) بر «وسيلة النجاة» سيد ابوالحسن اصفهانى (متوفى 1365ق) و آن نیز حاشيه بر «ذخيرة الصالحين» تأليف سيد محمدكاظم طباطبايى يزدى (متوفى 1337ق) است، از ابتداى تأليف تاكنون، همواره مورد شرح و تعليقه فقهاى پس از مؤلف قرار گرفته است که اثر حاضر، از جمله آن‌ها می‌باشد.

کتاب شامل مقدمه و چند بخش است. در مقدمه، دو علت پیرامون تألیف کتاب، ذکر شده است: یکی عظمت مؤلف کتاب «تحریر الوسیله»، یعنی امام خمینی(ره) و تلمذ از محضر ایشان در مدرسه سلماسی قم در دوران قبل از تبعید ایشان به ترکیه و عراق و دیگری جامعیت کتاب بر فروع مسائل فقهی و اشتمال آن بر مسائل مبتلابه از اول فقه تا آخر آن و مرجع بودن آن برای ملت و دولت اسلامی ایران[۱].

مرجع و منبع اصلی مراجعات شارح در مباحث کتاب، عبارتند از روایات وارد شده از ائمه(ع)، «کتاب الإرث» شیخ انصاری، «مستند النراقی» و «جواهر الکلام في شرح شرائع الإسلام» محقق نجفی. وی وجه استناد و رجوع خود به این منابع را، اشتمال آنها بر اقوال قدما و استدلالات موجود در آنها در اثبات آراء فقهی علما و نقد اقوال مختلف و همچنین وجود اجماعات محصله و منقوله و آراء مشهور و غیر مشهور علما، ذکر کرده است[۲].

بخش‌های کتاب ازاین‌قرار است: موجبات ارث، موانع ارث، سهام، ارث انساب، و ارث به سبب زوجیت. در انتهای کتاب، جمادی‌الثانی سال 1430ق/ خرداد 1388ش، به‌عنوان تاریخ اتمام تألیف کتاب، ذکر شده است[۳].

فهرست مطالب، به همراه فهرست منابع و مصادر مورداستفاده شارح، در انتهای کتاب آمده و در پاورقی‌ها، علاوه بر ذکر منابع[۴] اطلاعات مختصری پیرامون راویان مذکور در متن و توثیق یا عدم توثیق آنها، ارائه گردیده است[۵].

پانویس

  1. مقدمه، صفحه ج-د
  2. همان، صفحه د
  3. ر.ک: همان، ص417
  4. ر.ک: پاورقی، ص56
  5. ر.ک: همان، ص70، 87

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها