حسینیه ارشاد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حسینیه ارشاد
نام حسینیه ارشاد
نام سابق
وضعیت حقوقی
هدف به قصد احياى مجدد مذهب تشيع راستين، كه غبار خرافات و كج فهمى‌ها
رئیس هم اکنون زیرنظر هیئت امنا اداره می‌شود
بنیانگذاری محمد همایون (سرمایه‌گذار)، 

ناصر میناچی (مدیر)، 

عبدالحسین علی‌آبادی 

محمد همایون

وبگاه http://www.hepl.ir/UI/Forms/Index.aspx
کد مؤلف AUTHORCODE01463AUTHORCODE

حسينيه ارشاد به سال 1343‌ش توسط محمد همايون، ناصر ميناچى و عبدالحسين على آبادى به قصد احياى مجدد مذهب تشيع راستين، كه غبار خرافات و كج فهمى‌ها آن را به مذهبى ساكن تبديل كرده بود، تأسيس شد. اين حسینیه مركزى مذهبى در شهر تهران است و شهرت آن به خاطر سخنرانى‌هاى انجام شده در آن مى‌باشد.

شهيد مرتضى مطهرى از ابتدا در جريان تشكيل اين حسینیه بود و از همان ابتدا همكارى خود را آغاز كرد. اولين كار چاپى حسینیه كتاب «محمد خاتم پيامبران» بود كه شهيد مطهرى قسمت هجرت تا وفات را به واسطه آشنايى‌اى كه با مرحوم محمدتقى شريعتى داشت به پسر وى على شريعتى سپرد. بعدها به جهت وقوع اختلافاتى بين شهيد مطهرى و ميناچى، مطهرى در اواخر سال 1349‌ش حسینیه را ترك كرد و از اين بعد اين مؤسسه مذهبى با سخنرانى‌هاى پر شور دكتر شريعتى به كار خود ادامه داد.

سرانجام در سال 1351‌ش ساواک به دستور شاه، حسینیه را تعطيل كرد و اين مكان تا انقلاب بازگشايى نشد. پس از بازگشايى مجدد حسینیه ارشاد پس از انقلاب، ميناچى مديريت آن را به عهده گرفت. حسینیه ارشاد امروزه همچنان فعال است و سخنرانيهايى از طرف گروههاى مختلف در آن انجام مى‌شود. علاوه بر آن، حسینیۀ ارشاد كتابخانۀ فعالى نيز دارد و به انتشار برخى آثار نيز پرداخته است كه از آن جمله‌اند: محمد خاتم پيامبران


وابسته‌ها