دليل تحرير الوسيلة للإمام خميني، كتاب النكاح

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏دليل تحرير الوسيلة للإمام خميني، كتاب النكاح
NUR56790J1.jpg
پدیدآوران

موسوی خمینی، سید روح‌الله (نويسنده)

سیفی، علی‌اکبر (شارح)
ناشر مؤسسة تنظيم و نشر آثار الإمام الخميني (قدس‌سره)
مکان نشر ايران - قم
زبان عربی
تعداد جلد 3
کتابخوان مشاهده


دليل تحرير الوسيلة للإمام الخميني (قدس‌سره)؛ كتاب النكاح، شرح علی‌اکبر سيفى مازندرانى (متولد 1335ش) بر باب نکاح از كتاب تحرير الوسيلة امام خمينى(ره) است. این اثر به زبان عربى و در موضوع فقه به روش استدلالى تأليف گرديده است.

با مراجعه به متن کتاب، روش سیفی مازندرانی در شرحش چنین به دست می‌آید که ایشان مسئله‌ای از مسائل کتاب النکاح تحریر الوسیلة را در صدر برخی از صفحات می‌آورد و در ذیلش به توضیح و شرح آن می‌پردازد.

شارح در تحقیق فروع مهم کتاب ابتدا به تتبع آراء فقها و تحریر اقوال ایشان به‌ویژه قدما و فحول متأخرین و معاصرین و تعیین قول مشهور و اشهر پرداخته است. همچنین اقوال آنان را بر اساس اختلافات بینشان ترتیب داده است[۱]‏.

ایشان در ابتدای هر بحث اقدام به تحریر محل نزاع در مسائل مهم نموده است. سپس اقوال فقها را در آن زمینه مطرح و آراء آنها را توضیح داده و نقض و ابرام کرده است. تا احاطه بر مبانی فحول حاصل شود و مجال ورود به عرصه بحث و تحقیق ادله مسئله فراهم گردد[۲]‏.

وی همچنین به وجوهی که برای هر یک از اقوال مذکور به آنها استدلال شده و موافقت سید ماتن با یکی از آنها اشاره کرده است. طبیعتاً وجه مخالفتش با سایر اقوال نیز روشن می‌شود[۳]‏.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، صفحه د
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، صفحه د

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها