باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

زيارت ناحيه مقدّسه اشكواره امام زمان علیه‌السلام بر امام حسين علیه‌السلام


زیارت ناحیه مقدسه
NUR13495J1.jpg
پدیدآوران واحد تحقیقات مسجد مقدس جمکران (محقق)
عنوان‌های دیگر اشکواره امام زمان علیه‌السلام بر جد مظلومش امام حسین «علیه‌السلام»
ناشر مسجد مقدس جمکران
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1387 ش
چاپ 1
شابک978-964-6705-14-2
موضوع حسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - زیارت نامه‏‌ها
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏271‎‏/‎‏7‎‏ ‎‏/‎‏ن‎‏2041*
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلودزيارت ناحيه مقدّسه يا اشكواره امام زمان(ع) بر امام حسين(ع)، تهيه و تنظيم واحد تحقيقات مسجد مقدّس جمكران مى‌باشد.

اثر، شامل متن زيارت ناحيه مقدّسه و ترجمه آن به صورت زيرنويسى است.

سند زيارت

زيارت را محمد بن جعفر بن على مشهدى حائرى، معروف به ابن المشهدى(متولد510ق) در المزار الكبير و ابن طاووس در مصباح الزائر از قول سيد مرتضى(ره) نقل نموده‌اند. مرحوم علامه مجلسى در بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم‌السلام، (ج98، ص317) زيارت را به كتاب مزار شيخ مفيد(اين اثر در دسترس ما نيست) نسبت داده است.

مضامين زيارت

زيارت ناحيه مقدّسه، خون گريه و سوگنامه حضرت مهدى(ع) و مرثيه بلند آن بزرگوار بر مصائب و رنج‌هاى جدّش، اباعبدالله الحسين(ع) در عاشورا است. اين زيارت، ترسيم و توصيف لحظه‌هاى شهادت اباعبدالله(ع) و غربت و مظلوميت اهل‌بيت(ع) و معتبرترين، مستندترين و بلندترين روضه‌اى است كه از زبان معصوم منتقم و خون خواه سيد شهيدان به ما رسيده است. اين زيارت بهترين كلاس حسين شناسى است. زيارت ناحيه مقدسه، گزارش عاشورا است، گزارشى است كه در آن، دقايق و صحنه‌هاى جزيى نيز توصيف شده است. و نيز آدمى و زائر را با شيوه عزادارى امام زمان(ع) بر بر جدش آشنا مى‌كند.

زيارت نامه شامل هشت بخش است:

1- سلام بر انبياء و اولياء 2- سلام بر امام شهيد و ياران با وفا و فداكارش 3- آرزوى زيارت امام حسين(ع) 4- ذكر اوصاف، ویژگی‌ها و سيرت امام حسين(ع) و تاثير شهادت آن حضرت 5- طرح نهضت و انقلاب مقدس اباعبدالله(ع)6- توصيف صحنه كربلا، شهادت، رنج‌ها و مصائب بازماندگان و قافله اسيران 7- تحليل بازتاب حادثه كربلا و غربت اسلام پس از شهادت و سوگوارى كائنات و موجودات در شهادت اباعبدالله(ع)8- نيايش، دعا و طرح درخواست‌هاى امام زمان(ع) با پروردگار

منبع

فرهنگ عاشورا، محدّثى، جواد، نشر معروف، 1374