باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

سر الصلاة (معراج السالكين و صلاة العارفين)

سر الصلاة (معراج السالکین و صلاة العارفین)
NUR02131J1.jpg
پدیدآوران موسوی خمینی، سید روح‌الله (نویسنده)
عنوان‌های دیگر معراج السالکین و صلوه العارفین
ناشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1378 ش
چاپ 7
موضوع نماز - فلسفه
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏186‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏8‎‏س‎‏4‎‏ ‎‏1378
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهسر الصلاة (معراج السالكين و صلاة العارفين)، تأليف امام خمينى است و در آن، برخى از اسرار معنوى نماز، به زبان فارسى، بيان شده است.

محتویات

ساختار

كتاب، از يك مقدمه و دو مقاله و يك خاتمه تشكيل شده است. در مقدمه، از ديدگاهى اخلاقى و عرفانى به ابعاد نماز اشاره شده و در مقاله اول، مقدمات نماز بيان شده و در مقاله دوم، مقارنات نماز و اسرار برخى از اركان و واجبات آن مطرح شده و در خاتمه، اسرار تكبيرات پايان نماز بررسى گرديده است.

گزارش محتوا

در ابتدا، به مقام انسان و مدارج او و جايگاه نماز و مراتب آن پرداخته شده و ويژگى نماز يك فرد سالك و اولياى الهى بيان شده و به‌صورتى اجمالى اسرارى از نماز و اهميت حضور قلب در نماز و کیفیت حصول آن بررسى گرديده است، سپس برخى از مقدمات نماز، مانند حصول طهارت قلبى و جسمى قبل از شروع نماز، پوشاندن عورت در نماز، ازاله نجاست، مكان نمازگزار و شرايط آن، وقت نماز و استقبال قبله بيان شده و احكام فقهى آنها به همراه اسرار معنوى نهفته در آنها بيان گرديده است. از ديدگاه نگارنده، هر يك از اركان و فروع نماز، اعم از مقدمات نماز يا اجزاى آن، علاوه بر جنبه‌هاى فقهى و ظاهرى از جنبه‌هاى باطنى و قلبى نيز برخوردار است كه حكايت از روح و عظمت نماز دارد و يك نمازگزار نبايد از ابعاد معنوى نماز غفلت داشته باشد. نگارنده، به اسرار معنوى اذان و اقامه، اسرار قيام در نماز، اسرار نيت، سه تكبير ابتدايى نماز و بالا بردن دست‌ها هنگام تكبير، برخى از اسرار قرائت در نماز، علت استعاذه (گفتن اعوذ بالله من الشيطان الرجيم) در ابتداى نماز، برخى از اسرار معنوى نهفته در سوره‌هاى حمد و توحيد، اسرار ركوع و سجود و تشهد و سلام در نماز اشاره نموده و در خاتمه، اسرار تكبيرات سه‌گانه در پايان نماز را بيان مى‌كند.

در بيان اسرار اركان و الفاظ نماز، نویسنده، از ديدگاهى لغوى، روايى و قرآنى به تفسير معنوى اجزاء و الفاظ موجود در نماز مى‌پردازد.

وضعيت كتاب

در پاورقى كتاب، منابع مورد استفاده معرفى شده و در پايان كتاب نيز فهرستى از عناوين كتاب آمده است.

وابسته‌ها