باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 12588 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
مسائل مهمة حول رؤیة الهلال

مسائل مهمة حول رؤیة الهلال تأليف آيت‌اللّه ناصر مكارم شيرازى و به زبان عربى مى‌باشد كه به بررسى جوانب مختلف و ادله مبحث رؤيت هلال پرداخته است. انگيزه مؤلف كه كتاب را طبق درخواست برخى از طلاّب و فضلاى حوزه به رشته تحرير درآورده‌اند، حل معضل رؤيت هلال ماه شوال مى‌باشد كه موجبات اختلاف‌هاى ناروا را بين امت اسلامى على الخصوص شیعیان فراهم آورده است.

ايشان مى‌فرمايند: چگونه در يك روز جمعى به نماز عيد ايستاده و در قنوتش مى‌خوانند... جعلته للمسلمين عيدا؛ يعنى امروز را تو براى مسلمين عيد مقرر نموده‌اى، در حالى كه معلوم نيست منظور از مسلمين چه كسانى هستند، زيرا عده ديگرى در گوشه‌اى مشغول خواندن دعاى ماه مبارک رمضان هستند. ايشان در مرحله بعدى شوراى استهلال را به عنوان راه‌كارى براى حل معضل رؤيت هلال مورد بررسى قرار داده‌اند كه با جمع شدن عده‌اى از نمايندگان علما مى‌توان به رأى واحدى دست پيدا كرد. با اينكه رؤيت هلال از موضوعات بوده و تشخيص آن به عهده خود مكلّفين است و مراجع و فقهاى عظام وظيفه‌اى در اين زمينه ندارند ولى از آن‌جايى كه مردم به بزرگان خود اعتماد كامل دارند عادتا در چنين مواردى به مراجع خود پناه مى‌برند. براى حل اين اشكال كه ممكن است بيّنه يكى از نمايندگان بر رؤيت هلال دلالت كند و در مقابل عده ديگرى به عدم آن حكم نمايند، مؤلف بحث اكثريت را پيش كشيده، مى‌فرمايند: رأى اكثريت مشكل را حل مى‌كند.

بحث بعدى در مورد ابزار رؤيت هلال است؛ يعنى اينكه آيا مى‌توان از تلسكوب و امثال ذلك براى رؤيت هلال كمك گرفت يا نه؟ مؤلف مى‌فرمايد: با اينكه برخى از مراجع به چنين مطلبى فتوا داده‌اند، ما روايات بسيارى در وسائل الشيعه داريم كه تعدادشان به بيش از سى روايت مى‌رسد و همگى دلالت دارند بر اينكه رؤيت فقط با چشم عادّى حجت بوده و چيز ديگر ملاك نمى‌باشد؛ مثل«إذا رأيت الهلال فصم و إذا رأيته فأفطر» يا «صم للرؤية و أفطر للرؤية»،

در تمام ابواب فقه اطلاقات را منصرف به افراد متعارفه مى‌دانند نه افراد نادره؛ مانند آنچه در باب وضو در مورد مقدار لازم براى شستن صورت گفته‌اند كه با دست متعارف مراد است يا در مقدار كرّ مقدار سه وجب و نيم طول و عرض و عمق را با دست افراد معمولى حساب كرده‌اند و نمونه‌هاى ديگرى از حد ترخص، زوال عين نجاست و استهلاك نجاست و...

تاريخ اورشليم (بيت‌المقدس)

تاريخ اورشليم (بيت‌المقدس)، تألیف دكتر سيد جعفر حميدى، تحقيقى است تاريخى درباره بيت‌المقدس يا فلسطين و اقوامى كه به مرور ايام در آنجا ساكن بوده و يا به آنجا آمده‌اند؛ اين كتاب به زبان فارسی و در سال 1362ق در يك جلد نوشته شده است.

در اين كتاب تا آن جا كه مجال و فرصت بر مؤلف ايجاب نموده، از آنچه در طول تاريخ طولانى براین شهر مقدس و در عين حال نگون‌بخت گذشته، ياد شده است. سرزمين قدس واقع در فلسطين، در طول تقريبى پنج هزار سال، مكررا مورد هجوم تاخت و تاز ويرانى، آبادانى، دگرگونى، تغيير حكومت و مذهب و نام قرار گرفته است.

در بخش نخست، مؤلف به ريشه‌هاى تاريخى واژه‌ى اورشليم و اقوام ساكن آن پرداخته است و بيان مى‌دارد كه اين واژه، تركيبى از دو كلمه «اور» و «شليم» مى‌باشد كه اور در عبرى به معنى آتش، روشنايى، مقدس، و شليم، به مفهوم شهر، صلح، سلامتى و آرامش ذكر شده است؛ كه روى هم به معنى شهر مقدس، شهر روشنايى، شهر صلح و آرامش و همچنين ميراث مقدس مى‌باشد.

در بخش دوم به ريشه‌هاى باستانى اورشليم اشاره مى‌كند و مى‌گويد كه شهر قديم آن در خلال تاريخ و در مسير ويرانى‌هاى متعدد به عمق 40 تا 70 پا، زير انبوهى خاک مدفون شده و امروز فقط قسمت كوچكى از شهر قديمى بر جاى مانده است. معبد يا هيكل كه بر روى صخره مقدس بنا شده در بلندترين نقطه شهر قرار گرفته بود، اما امروزه سطح معبدو حرم شريف با سطح شهر يكسان است.

در بخش سوم، از گذشته بيت‌المقدس قبل از ميلاد مسيح سخن مى‌گويد و بيان مى‌دارد كه از اولين اسارت يهود و تسخير اورشليم به دست تيگلت پلسر، و حمله‌ى دوم، توسط شلمنصر و ويرانى سوم كه به دست بخت‌نصر در سه نوبت روى داده، جمعا مدت يك صد و شصت سال و ويرانى و سكوت اورشليم كه به دست بختنصر در سال 584ق انجام گرفت به تنهایى، مدت هفتاد سال به طول انجاميده است. همچنين در اين بخش از ذوالقرنين و تورات، ذوالقرنين و قرآن مجيد، يأجوج و مأجوج، تجديد بناى بيت‌المقدس، اسكندر مقدونى و بيت‌المقدسى كه پس از وى بوده سخن به ميان مى‌آورد.

چگونه ویکی‌نویس شویم