باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 11145 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
‏مسند فاطمة الزهراء عليهاالسلام

مسند فاطمة الزهراء عليهاالسلام، اثر شيخ عزيزالله عطاردى خبوشانى (متوفی 1393ش) است كه در آن، گزيده‌اى از زندگى و ويژگى‌ها و فضيلت‌هاى حضرت فاطمه(س)، سخنان نقل‌شده از ايشان و فهرستى از راويان و ناقلان حديث از آن بزرگوار، همراه با شرح مختصرى از زندگى آنان با استناد به منابع، به ترتيب الفبايى بيان شده است.

كتاب حاضر، اثرى روايى است كه در آن، احاديث به‌صورت مستند و با ذكر منبع - البته بدون شرح و تحليل - ذكر شده است.

اين اثر از مقدمه نويسنده و سه بخش به ترتيب ذيل تشكيل شده است:

1- زندگى و ويژگى و فضيلت‌هاى حضرت فاطمه(س) و اتفاقاتى كه بعد از رحلت حضرت رسول اكرم(ص) رخ داد (شامل: ولادت، هجرت، اسماء و القاب، سيره و اخلاق، عبادت، ازدواج، حضور در مباهله و...)؛

2- روايات و احتجاج‌هاى آن حضرت درباره اصول و احكام و سنن (شامل: علم، امام، فضيلت اهل‌بيت(ع)، غيبت، فضيلت شيعه، قرآن، دعا و حرز، احتجاج درباره امامت و...)؛

3- روايت‌كنندگان از آن حضرت و شرح حال مختصر آنان.

‏البدء و التاريخ

البدء و التاريخ، کتابی است منسوب به ابوزید احمد بن سهل بلخی، معروف به ابن مطهر مقدسی (متوفی 507ق)، در موضوع تاریخ و سیره که به زبان عربی نوشته شده است.

کتاب به تشویق یکی از وزرای منصور نگاشته شده است. مؤلف در مقدمه اثر خود مدایحی در حق این وزیر می‌کند و نشان می‌دهد که این مرد صاحب اوصاف عالیه است که او را تشویق به نگاشتن تاریخ خود نموده، لیکن جای بسی حیرت است که از ذکر نام وی غفلت کرده است. به تصریح مقدمه کتاب که در 356ق، نوشته شده، این وزیر گمنام در سال 350ق، یکی از وزرای نوح بن منصور خلف برادر خود عبدالملک بوده است. نویسنده در مقدمه کتاب، هدف از نوشتن این اثر را مقابله با کژروان و کژراهانی که: «از برای فریب کم‌خردان، فراز آمده‌اند و گم‌شدگان طریق حق، از رهگذر بحث در مبادی آفرینش و بنیادهای آن و آنچه بازگشت و سرانجام جهان است، به تباه کردن باورهای مردمان کودن پرداخته...» و با این روش سعی در «... خوارمایه کردن شرایع و آیین‌ها...» داشته‌اند، ذکر می‎کند.

‌فصل نخست که عنوان «در تثبیت نظر و تذهیب جدل» دارد، از جالب‌ترین فصول کتاب و یکی از مهم‌ترین مباحث در زمینه معرفت‌شناسی بشمار می‌رود. ابن ‌مطهر با این جمله که: «شناخت این فصل از سودمندترین ابزارهای شناخت حق است و مایه بازشناسی میان حق و چیز‌هایی است که با حق در ستیزند»، بحث معرفت‌شناختی را در زمینه دانش و راه‌های کسب معلومات آغاز می‎کند که در نوع خود بی‌نظیر است.

چگونه ویکی‌نویس شویم