باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 12352 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
معرفت، محمد هادی

محمدهادی معرفت (۱۳۰۹-۱۳۸۵ش)، از فقیهان و عالمان شیعه و از پژوهشگران علوم قرآنی و تفسیر، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وى در سال 1309(ه‍ ش) در خانواده روحانى در شهر كربلا متولد شد. پدرش‌ مرحوم‌ شيخ‌ علي‌ معرفت‌ از روحانیان‌ با فضيلت‌ بود كه‌ از پانزده‌ سالگی ساكن‌ كربلا شده‌ بود.

دروس فقه و اصول را نزد شيخ محمد كلباسى، شيخ محمد خطيب و سيد حسن حاج آغا مير قزوينى تلمّذ نموده در اين دوره در كنار تحصيل، به تدريس و تحقيق نيز اشتغال داشته در رشته‌هاى ادبى و علمى از محضر ايشان استفاده مى‌نموده‌اند.

در سال 1340ش پس از فوت پدرش، براى تكميل تحصيلات خود به نجف اشرف مهاجرت مى‌نمايد.

هدف اصلى از اين مهاجرت شركت در جلسات درسى فرهيختگان علم و فقاهت آن دوران همچون سيد محسن حكيم، آيت‌الله سيد ابوالقاسم خوئى و امام خمينى(ره) و استفاده از محضر آن بزرگوران بود.ضمن آنكه دروس فلسفه و حكمت متعاليه را نزد اساتيد معروف آن زمان فرا گرفته است.

در اين هنگام بود كه انگيزه پرداختن به مسائل قرآنى در كنار فقه و اصول، ايشان را وادار نمود كه تحقيقات خود را به موضوع علوم قرآنى سوق داده، بيشتر اوقات خود را براى اين كار مصروف دارد تا بدآنجا كه پس از مدتى توانست كتاب ارزشمند التمهيد را در 6(شش) مجلد و نيز كتاب التفسير و المفسرون را در دو مجلد تألیف نمايد.

فوائد الأصول (نائینی)

فوايد الاصول، مجموعه درس‌هاى ميرزا محمدحسین غروى نايينى، از بزرگ‌ترين چهره‌هاى درخشان شيعه در قرن چهاردهم هجرى است(1276 - 1355ق). اين درس‌ها، توسط عالم ربانى، شيخ محمد على كاظمى خراسانى (1309 - 1365ق)، از شاگردان ممتاز علامه نايينى، به زبان عربى، تحرير شده است.

كتاب «فوايد الاصول»، از بيانى رسا و روان در ارائه نظريات دقيق و ارزش‌مند اصولى مرحوم نايينى برخوردار است و با تعبيرات متين و سنجيده، اثرى گران‌بها و قابل توجه در تبيين نظريات اصولى به شمار مى‌آيد.

كتاب، از همان زمان نگارش، مورد توجه علما و فضلاى حوزه‌هاى علميّه و مورد استفاده اساتيد و مجتهدين بزرگ قرار گرفت و هم‌اكنون نيز در درس‌هاى خارج اصول حوزه‌هاى علميّه، يكى از كتاب‌هاى مورد استفاده طلاب و اساتيد است.

محقق نايينى از شخصيت‌هاى برجسته و از علماى اصولى بزرگ قرن اخير به شمار مى‌آيد.

نظريات و ديدگاه‌هاى اصولى اين دانشمند بزرگ، آثارى شگرف بر تكامل علم اصول داشته و توجه بسيارى از بزرگان اين علم را به خود جلب نموده است.

وى، در تنقيح مطالب علم اصول و شرح مقاصد علماى اين علم از قدرتى فراوان برخوردار بود و با ديده ژرف‌نگر خود تحقيقات ارزش‌مندى را در اين علم به عمل آورده است.

چگونه ویکی‌نویس شویم