صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 12905 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
صحيفة الإمام الرضا‌ عليه‌السلام

صحيفة الإمام الرضا‌ عليه‌السلام، مجموعه رواياتى است كه امام رضا عليه‌السلام از اجداد طاهرينش از حضرت رسول خدا صلى‌اللّه‌عليه‌وآله‌و‌سلم روايت كرده‌اند.

صحيفة الرضا از کتاب‌هاى معتبر شيعه و از اصول اوليه به شمار مى‌آيد و علما و فقهاى بزرگ شيعه اهتمام خاصى براى نقل و روايت آن داشته‌اند.

اين كتاب را احمد بن عامر طائى در سال 194 هجرى در شهر مدينه از امام رضا عليه‌السلام روايت كرده است. وى از نسل وهب بن عامر است كه در كربلا همراه امام حسين‌ عليه‌السلام به شهادت رسيد.پدر او نيز در جنگ صفين در يارى حضرت علی‌ عليه‌السلام به فيض شهادت رسيده است.

كتاب صحيفة الرضا عليه‌السلام نزد علماى شيعه از اعتبار فراوانى برخوردار است و از اصول چهار صد گانه اوليه بشمار مى‌آيد و از منابع مهم كتاب‌هاى روايى شيعه مانند: کتاب‌هاى شيخ صدوق چون توحيد و عيون اخبار الرضا عليه‌السلام شمرده مى‌شود.

از جمله بزرگانى كه اين كتاب را روايت كرده‌اند شيخ صدوق، نجاشى، شيخ سجستانى و شيخ طبرسى را مى‌توان نام برد.

علاوه بر علماى شيعه، علماى اهل تسنن نيز اهمّيت زيادى براى نقل اين كتاب قائل شده‌اند مانند: 1 - ابومحمدحسنبن ابى حنيفه جمشادى، 2 - اسماعيل بن احمد بن حسين بيهقى، 3 - قاضى ابن ابى النجم، 4 - ابن عساكر و....

ليلةالمبيت

ليلةالمبيت؛ بررسی تحليلی آيه شريفه «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْري نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ»، نوشته غلامرضا صادقی‌فرد، کتابی است کلامی که به شان نزول و بررسی تحلیلی آیه شریفه مذکور و نکاتی پیرامون آن می‌پردازد. درواقع این کتاب شرح و تفسیری است بر آیه 207 سوره بقره که مؤلف آن‌را در زمان معاصر به زبان فارسی در یک جلد ارائه داده است.

در سال سیزدهم بعثت، قریش تصمیم گرفت تا کار حضرت را یکسره کرده و نور هدایت اسلام را برای همیشه خاموش گرداند، برای رسیدن به این هدف شوم مکری بزرگ را برنامه ریزی کردند. کفار برای کشتن پیامبر اکرم(ص) از هر قبیله ای یک نفر را برگزیدند تا هنگام نیمه شب به خانه حضرت حمله‌ور شده و ایشان را به قتل برساندد.

جبرئیل از سوی خداوند متعال، پیامبر اکرم(ص) را از این مکر پنهان مطلع ساخت و در پی آن حضرت امیرالمؤمنین از این توطئه مطلع گردید. خداوند متعال در پاسخ مکر قریش، بوسیله امیرالمؤمنین علی‌(ع) مکری بزرگ کرد، آنجا که فرمود: «وَ إِذْ يَمْكُرُ بِكَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِيُثْبِتُوكَ أَوْ يَقْتُلُوكَ أَوْ يُخْرِجُوكَ وَ يَمْكُرُونَ وَ يَمْكُرُ اللَّهُ وَ اللَّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِينَ»(انفال: 30)؛ (وقتی که کافران با تو مکر می‌کردند تا تو را به بند کشند یا به قتل رسانند یا از شهر بیرون کنند، و آنها مکر می‌کنند خدا هم مکر می‌کند و خدا بهتر از هر کس مکر تواند کرد).

پیامبر اکرم(ص) از امیرالمؤمنین‌(ع) درخواست نمود تا در آن شب در بستر ایشان بخوابد، علی‌(ع) درخواست حضرت را اجابت نمود. وقتی کفار به خانه حضرت حمله کردند امیرالمؤمنین‌(ع) را در جای پیامبر اکرم(ص) دیدند، او به مشرکان حمله‌ور شد،‌ آنان از هر سو پا به فرار گذاشتند،‌ و از انجام توطئه خود باز ماندند و علی‌(ع) نقشه تمام مشرکین را نقش برآب کرد، که این عمل در اوج تمام مناقب و فضایل ایشان قرار دارد.


چگونه ویکی‌نویس شویم