صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 13010 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
إفاضة العوائد، تعليق علی درر الفوائد

إفاضة العوائد تعلیق على درر الفوائد، اثر حضرت آیت‌الله حاج سید‌ ‎محمدرضا گلپایگانى، از مراجع بزرگ معاصر شیعه (متوفاى 1414ق)، است که شرح و تعلیقه‌اى به زبان عربى، بر کتاب درر الفوائد، اثر حاج شیخ عبدالکریم حائرى یزدى، مؤسّس حوزه علمیّه قم مى‌باشد. این کتاب، حاوى یک دوره کامل علم اصول است. مؤلف، علاوه بر شرح و توضیح دیدگاه‌هاى اصولى استاد، به بیان نظریات اصولى خود نیز پرداخته است.

حضرت آیت‌الله گلپایگانى، در مقدمه کتاب، درباره انگیزه خود از نگارش کتاب، مى‌فرماید:

«جمعى از طلاب فاضل از من درخواست نمودند تا کتاب «درر الفوائد» را به ایشان تدریس نمایم. این کتاب، نوشته مرحوم مغفور، شیخ و استاد ما، مؤسّس حوزه علمیّه قم، علامه فقیه و اصولى مشهور، آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم حائرى یزدى(ره) مى‌باشد، من نیز درخواست آنان را پذیرفتم و آنچه را در زمان تدریس به ذهنم خطور مى‌کرد، بر این کتاب حاشیه زدم.

بخش عمده این حواشى را در زمان حیات حاج شیخ عبدالکریم حائرى نگاشته‌ام و بخش آخر آن را بعد از وفات ایشان به نگارش درآورده‌ام.

من این حواشى را برای مراجعه خودم به هنگام نیاز نگاشتم، ولى عده‌اى از این‌جانب درخواست نمودند که آن را به چاپ برسانم، من نیز خواسته آنان را پذیرفتم و آن را در حاشیه کتاب «درر الفواید» قرار داده و نام آن را «إفاضة العواید على درر الفواید» نهادم».

آیت‌الله گلپایگانى، این کتاب را در سال 1356ق، در سن چهل سالگى و در اوج شهرت و پیشرفت علمى خود نگاشته است.

زنجانی، برات

برات زنجانى (۱۳۰۳–۱۳۹۹ش)، پژوهشگر، ادیب، مصحح متون ادبی، استاد زبان و ادبیات فارسی، نظامی‌شناس

زنجانی فرزند كاظم در سال 1303 شمسی در خلخال به دنيا آمد.

تحصيلاتش را تا سيكل اول متوسطه در خلخال فراگرفته و سپس جهت ادامه تحصيلات به تبريز رفتند. ليسانس ادبيات را از دانشگاه تبريز و فوق ليسانس و دكتراى رشته زبان و ادبيات فارسى را از دانشگاه تهران دريافت نمودند.

ايشان مدتى دبير دبيرستان‌هاى خلخال و مدتى رئيس فرهنگ آنجا بودند و بعد از اخذ دكترا به دانشگاه تهران منتقل شده و پس از طى دوره‌هاى استاديارى و دانشيارى به مقام استادى نايل شدند.

برات زنجانی در روز پنجشنبه، ۱۳ آذر سال 1399 شمسی بر اثر کهولت سن در ۹۶ سالگی دارفانی را وداع گفت.

چگونه ویکی‌نویس شویم