باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β


(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 12189 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
مسند الإمام الكاظم أبي‌الحسن موسی بن جعفر عليهماالسلام

مسند الإمام الكاظم أبي‌الحسن موسی بن جعفر عليهماالسلام، تأليف شيخ عزيزالله عطاردى، هشتمين كتاب از مجموعه بزرگ «مسانيد الأئمة(ع)» است كه به زبان عربى در 3 جلد منتشر شده است. در اين كتاب، از زندگى امام كاظم(ع) و ويژگى‌هاى شخصيتى ايشان و نيز اخبار و احاديث آن حضرت در موضوعات مختلف سخن رفته است.

در جلد نخست اين مسند، ابتدا در ضمن هجده باب مطالبى درباره ولادت، سيره و فضايل امام كاظم(ع) و نيز شيوه رفتارى آن جناب با منصور، مهدى و هارون‌الرشيد ذكر شده است. در آخر نيز مطالبى درباره خانواده و اولاد و مدايح و مراثى سروده‌شده درباره ايشان آمده است.

در ادامه جلد اول، روايات امام كاظم(ع) همانند كتاب كافى كلينى با عناوينى چون كتاب عقل و فضايل آن، علم و معرفت، توحيد، امامت و ولايت، اصحاب و فضايل شيعه و ايمان و كفر آمده است. در جلد دوم با عنوان كتاب قرآن، ابتدا احاديثى درباره حامل قرآن، ختم قرآن در ماه رمضان و فضيلت سوره‌هاى قرآن ذكر شده است. پس از آن روايات امام كاظم(ع) در تفسير آيات قرآن كريم به ترتيب سوره‌هاى قرآن ارائه شده است. ادامه اين جلد به دعاهاى امام كاظم(ع) در اوقات و موضوعات مختلف تعلق دارد.

نویسنده سپس متن هشت مورد از احتجاجات امام كاظم(ع) با افرادى چون مهدى و هارون‌الرشيد و يا علماى يهود و نصارى را آورده است. از امام كاظم(ع) روايات فقهى فراوانى در موضوعات مختلف روايت شده است كه در ادامه جلد دوم كتاب به احاديثى درباره نماز، روزه، نكاح و طلاق اشاره شده است.

طرق حديث الغدير برواية ابن عساكر

طرق حديث الغدير برواية ابن عساكر، گردآوری و تحقیق اسناد حدیث غدیر از کتاب «تاریخ مدینة دمشق» ابن عساکر (متوفی 571ق) است که توسط امیر تقدمی معصومی صورت گرفته است.

در ابتدای کتاب، ضمن ذکر خلاصه‌ای از زندگی‌نامه ابن عساکر، توضیحاتی پیرامون کتاب «تاریخ مدینه دمشق» ارائه گردیده و پس از ذکر سخن بزرگانی مانند ابن کثیر، سبکی، نعیمی، ابن جوزی، ابن خلکان، درباره ابن عساکر و اثر او، به حدیث شریف غدیر در کتاب مذکور اشاره شده و این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است که ابن عساکر این حدیث را از بین از 130 طریق استخراج نموده و به دلیل اهمیت این حدیث شریف، در اثر حاضر، محقق آن را به صورت جداگانه، جمع‌آوری و مورد تحقیق قرار داده است.

در ادامه، به ترتیب حروف الفبا، ذکر طرق و راویانی پرداخته شده که ابن عساکر، حدیث شریف غدیر را از ایشان، ذکر کرده است. از جمله آن‌ها عبارتند از: انس بن مالک، براء بن عازب، بیده بن حصیب، جابر بن عبدالله، جریر بن عبدالله، حبشی بن جناده، حذیفه بن اسید، حرمله مولی اسامه بن زید، خالد بن زید ابوایوب انصاری، زیاد بن ابی زیاد، زید بن ارقم، سعد بن مالک ابوسعید خدری، سعد بن ابی وقاص، سعید بن وهب، سمره بن جندب و...

در انتهای کتاب، بعد از ذکر اسنادی از حدیث غدیر که به دو یا سه نفر از صحابه یا تابعی ختم می‌شود، به شأن نزول دو آیه شریفه اکمال و تبلیغ، اشاره شده است

چگونه ویکی‌نویس شویم