صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 11120 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
چشم به راه مهدی علیه‌السلام

چشم به راه مهدی علیه‌السلام، اثر جمعى از نويسندگان مجله حوزه، به معرفى امام زمان(عج)، غيبت و انتظار او در ابعاد مختلف و از نگاه‌هاى گوناگون پرداخته است.

داشتن نگاه علمى و بعضا نقادانه نويسندگان، باعث اهميت اثر شده است.

مباحث کتاب در بردارنده مجموعه ده مقاله درباره امام زمان(عج) و موضوعات مربوط به مهدویت مى‌باشد.

گردآورنده مقالات، به انگيزه شناخت بيشتر تحصيل‌كردگان مسلمان، با شخصيت، غيبت، انتظار و حكومت امام مهدى(عج)، با بهره‌گيرى از نويسندگان آشناى به اين موضوع، دست به تدوين اثر زده است.

ارتباط با امام زمان(عج) در عصر غيبت، حكومت اسلامى و زندگى دينى پيش از ظهور، نشانه‌هاى ظهور، تولد و زندگى امام زمان، موافقان و مخالفان او، فلسفه غيبت در منابع اسلامى و آثار شخصيت‌ها درباره امام زمان(عج)؛ از جمله موضوعات مورد بحث در اين اثرند كه با بهره‌گيرى از آيات، روايات و منابع قديم و جديد اسلامى تهيه گرديده‌اند.

در مقاله اول، به سه رسالت اساسى كه ساختار حوزه‌ها و بافت زندگى انديشوران عصر انتظار را تشكيل مى‌دهد، اشاره شده است:

  1. اهتمام و اقتداء: اسوه‌گيرى از آرمان‌هاى مهدى(عج) و سامان دادن زندگى و تلاش حوزوى و سيرت و رفتار عالم دينى و طالبان علم، بر اساس سيره حضرت مهدى(عج) و پرتو گرفتن از ايشان.
  2. وراثت: پاس‌داشت مكتب مهدى(عج)، حراست از معارف ناب اسلامى و خرافه‌زدايى از سيماى مكتب وحى.
  3. نيابت: برفراشتن پرچم هدايت، نگاه‌داشت روح عدالت‌خواهى و ستم‌ستيزى و سرپرستى امت اسلامى كه از دشوارترين وظايف و تكاليف در عصر غيبت كبرى است.

نویسنده معتقد است امام زمان(عج) و انتظار براى حوزويان، نه يك عقيده، بلكه زندگى است؛ زندگى علمى - عملى و حوزوى

آخوند خراسانی، محمدکاظم بن حسین

آیت‌الله محمدكاظم خراسانى (1255-1329ق)، معروف به آخوند خراسانى در سال 1255 هجرى قمرى در شهر مقدس مشهد و در خانواده‌اى مشهور به علم و فضل ديده به جهان گشود. جد او از اهالى هرات بود، ولى خانوادۀ او از سالها پيش در شهر مقدس مشهد رحل اقامت افكنده بودند.

آیت‌الله محمدكاظم خراسانى مقدمات علوم و تحصيلات ابتدايى را در مشهد به اتمام رسانيده، سپس در سبزوار از مجلس درس صاحب اسرار، حاجى ملا هادى سبزوارى بهره‌ها برد. مدتى بعد به تهران هجرت نمود و حكمت و فلسفه را نزد میرزا ابوالحسن جلوه آموخت.

او در سن 22 سالگى در ماه رجب سال 1277 هجرى قمرى، پس از فراگيرى علوم عقلى و نقلى به قصد نجف اشرف از مشهد حركت كرد و بعد از توقفى در تهران به سوى نجف رهسپار شد.

بالاترین استاد ایشان در نجف شيخ مرتضى انصارى، دانشمند نامدار و زاهد و عارف عاليقدر شیعه بود.

وقتى آیت‌الله حاج میرزا حسن شيرازى به سامرا عزيمت فرمودند، آخوند خراسانى در نجف مانده و شروع به تدريس اصول نمود. گيرايى درس او چنان بود كه تدريس او پيش اهل نظر ممتاز شناخته شده و مجلس درس او از افاضل و مجتهدين پر شد.

حوزۀ درس آخوند در آن روزگار شهرۀ آفاق گشته و بى‌نهایت مورد استقبال قرار گرفت. آخوند بعد از رحلت میرزاى شيرازى و آیت‌الله رشتى به مرجعيت عامۀ مسلمین رسيد.

چگونه ویکی‌نویس شویم