صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 12449 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
گزارش لحظه به لحظه از میلاد نور

گزارش لحظه به لحظه از ميلاد نور نوشته، على‌اكبر مهدى پور مى‌باشد. نویسنده با بهره‌گيرى از منابع معتبر اسلامى، نخست به ماجراى خواستگارى نرگس خاتون در عالم خواب و اسلام آوردن و پيوستن او به خانواده امام هادى(ع) اشاره كرده و سپس به كيفيت ولادت حضرت پرداخته و از زبان حكيمه خاتون، دختر امام جواد(ع) و خواهر امام هادى(ع)، عمّه امام حسن عسکری(ع) تولد ايشان و حوادثى را كه در آن هنگام رخ داده، بازگو نموده است.

نویسنده در قسمت اول با نگرشى ادبى به جريان ولادت امام عصر(عج) به طور مختصر پرداخته است. و تاريخ تولد شگفت انگيزترين انسان را 15 شعبان 255 هجرى ثبت نموده است و لحظاتى بعد غيبت 74 ساله او كه غيبت صغرى ناميده مى‌شود، آغاز مى‌شود و دستى نيرومند در آستين غيبت فرو مى‌رود.

دو قسمت بعدى (پيوند نور گزارش نور) گوشه‌اى از شرح احوال، مقامات و زندگى نرجس خاتون مادر امام زمان(ع) بيان مى‌شود. نگارنده در اين قسمت، با تكيه بر روايات دارد و اسناد آن‌ها را مورد بررسى و كنكاش قرار مى‌دهد. ابتدا اسامى و القاب گرامى نرجس خاتون؛ از جمله مليكه، حكيمه، نرجس، سوسن، مريم، ريحانه، خمط، صقيل ذكر مى‌شود و معنا و مفهوم هر كدام و نسبت به بانو مورد بررسى قرار مى‌گيرد. در ادامه شرح زندگى مادر امام زمان(ع) به روايت بشر بن سليمان كه از اصحاب و ارادتمندان امام هادى(ع) و امام عسکرى(ع) به تصوير كشيده مى‌شود.

سیمای جهان در عصر امام زمان (عج)

سيماى جهان در عصر امام زمان(عج)، اثر محمد امينى گلستانى، كتابى است درباره امام زمان(عج) كه بيشتر به ترسيم و تشريح جريان‌هاى بعد از ظهور و نحوه اداره جهان بوسيله آن حضرت مى‌پردازد. اين اثر به زبان فارسى و در سال 1384ش نوشته شده است.

عدم وجود كتابى كه به‌صورت مستقل به مسائل بعد از ظهور پرداخته باشد، سبب نگارش كتاب گرديده و همين امر موجب ارزش و اهميت آن شده‌است.

نویسنده در بخش اول كتاب به تحقيق و تشريح روايات اسلامى كه درباره آفرينش امام قائم(عج)، پيش از آفرينش جهان و پس از آن وارد شده پرداخته است. در ادامه به اسامى مقدس ايشان كه در كتب مذهبى پيشينيان آمده اشاره كرده است مانند: «صاحب» در صحف ابراهيم(ع)، «قائم» در زبور، «قيدمو» در تورات، «مهميد آخر» در انجيل، «شماخيل» در ارماطيس، «خسرو» در كتاب مجوس، «پرويز» در برزين آذرفارسیان.

بخش دوم به بيان ويژگى‌ها و نشانه‌هاى امام زمان(عج) اختصاص دارد. نویسنده به وجود ميراث انبياء نزد آن حضرت و كرامات اختصاصى ايشان پرداخته، ضمن بيان فرمايشات ائمه(ع) در مورد ايشان، القابشان را يك‌به يك نام برده و مفصلاً توضيح داده است.

بخش سوم بيان كننده امورى است كه به مسائل غيبت تا ظهور مربوط مى‌شود، مسائلى از قبيل: علل غيبت، مكان زندگى، ازدواج و اولاد آن حضرت، فوايد وجودى امام(ع) در دوران غيبت، ادعاهاى مشاهده‌كنندگان، علت عدم تعيين وقت ظهور، ارزش وجودى علما در دوران غيبت، دعاهاى وارده از ائمه(ع) در حق ايشان، ارزش انتظار آن حضرت و جايگاه منتظران واقعى.

چگونه ویکی‌نویس شویم