عمید، موسی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
عمید، موسی
نام عمید، موسی
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 1287 ش
محل تولد
رحلت 1342 ش
اساتید
برخی آثار رساله در حقیقت و کیفیت سلسله موجودات و تسلسل اسباب و مسببات
کد مؤلف AUTHORCODE10181AUTHORCODE

دكتر موسى عميد، در سال 1286ش در خانواده‌اى روحانى از اهالى تبريز، به دنيا آمد.

کسب علم و دانش

تحصيلات مقدماتى را نزد علماى تبريز گذراند. آنگاه به تهران آمد و از محضر استاد آيت‌الله سيد حسن مدرس، آقا ميرزا طاهر تنكابنى و مير رضا ايروانى، كسب فيض كرد. سپس به قم رفت و پس از تلمّذ در محضر مراجع تقليد و استادان حوزه علميه قم، به درجه اجتهاد رسيد.

دكتر عميد، پس از بازگشت به تهران، براى ادامه تحصيل با دومين گروه محصلان اعزامى به اروپا، راهى فرانسه شد. تحصيلات متوسطه و عالى را با دريافت ليسانس حقوق و فلسفه از دانشگاه سوربن پاريس به پايان رساند و با ارائه پايان نامه‌اى تحت عنوان «موضوع طلاق در حقوق ايران و مقايسه آن با حقوق ملل ديگر» دكتراى حقوق خصوصى را از همان دانشگاه دريافت كرد. در كنار تحصيل در سوربن، به تحصيل فلسفه در دانشگاه ژنو سوئيس مشغول بود و سرانجام با نگارش پايان نامه‌اى تحت عنوان «معرفت النفس از نظر شيخ الرئيس بوعلى سينا» دكتراى فلسفه دانشگاه ژنو را با درجه ممتاز به دست آورد. او همچنين، موفق به دريافت ديپلم علوم جزايى از مؤسسه جزايى پاريس شد.

پس از بازگشت به ايران، در سال 1319ش به عضويت رسمى هئيت علمى دانشكده حقوق دانشگاه تهران در آمد و به تدريس حقوق مدنى در اين دانشكده پرداخت. او در دانشكده معقول و منقول نيز، تاريخ فلسفه در اسلام را تدريس می‎كرد. بين سالهاى 1330 تا 1342ش (12 سال) رياست دانشكده حقوق دانشكده تهران را به عهده داشت.

آثار

از جمله آثار تألیفى اوست:

  1. رساله در حقيقت و كيفيت سلسله موجودات و تسلسل اسباب و مسببات
  2. ارث در حقوق مدنى ايران؛
  3. تاريخ فلسفه در اسلام؛
  4. دوره حقوق مدنى.

وفات

دكتر موسى عميد، در سال 1343ش در تهران دار فانى را وداع گفت.

وابسته‌ها