باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

قرآن‌شناسی (فولادوند)


(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
قرآن شناسی (فولادوند)
NUR03110J1.jpg
پدیدآوران فولادوند، محمدمهدی (نویسنده)
ناشر الست فردا
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1380 ش
چاپ 1
شابک964-7170-01-7
موضوع

قرآن - بررسی و شناخت

قرآن - تحقیق
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏65‎‏/‎‏3‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏9‎‏ق‎‏4
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلودقرآن شناسی، اثر محمد مهدى فولادوند، پيرامون معرفى برخى از موضوعات قرآنى همچون روش تفسير موضوعى قرآن نوشته شده است.

مؤلف كه يكى از قرآن‌پژوهان معاصر مى‌باشد و در اين راستا تأليفات متعددى از جمله ترجمۀ قرآن از خود برجاى گذاشته است، در اين كتاب برخى از موضوعات قرآنى را مورد بررسى قرار داده است:

وى در بخش اول مسالۀ تفسير موضوعى را بحث نموده ارزش و تفاوت آن با تفسير ترتيبى را تشريح، آنگاه در بخش دوم، هنرآفرينى و نقش هنر در قرآن و ابعاد هنرى آن را با استفاده از آيات فراوان توضيح مى‌دهند. در بخش سوم مسالۀ تدبّر و اهميت آن را از نظر قرآن بررسى و چگونگى فهم صحيح از قرآن را بيان مى‌نمايد.

وى براى بيان و تشريح مطالب از تشبيهات و استعادات فراوانى استفاده مى‌نمايد و الفاظ را بگونه‌اى انتخاب نموده كه خواننده را به طرف خود جذب و او را براى مطالب بعدى تشنه و آماده مى‌كند.

ويژگى‌ها

 1. بخش اول:در اين بخش پيرامون تفسير موضوعى سخن گفته و در ابتدا روش تفسير قرآن را به دو گونۀ، روش گسسته و بريده از هم و روش موضوعى، تقسيم‌بندى نموده آنگاه مزاياى روش تفسير موضوعى را شرح داده است.
 2. در بخش سوم مسالۀ تدبّر در قرآن را با استفاده از آيات متذكر شده از امت اسلامى مى‌خواهد كه براى نجات پيدا كردن از مشكلات، به تفكر و تدبر در قرآن بپردازند
 3. بخش دوم:يكى از موضوعات مورد بحث در اين بخش مسالۀ داستان در قرآن و نقش آن در بيان اهداف قرآن مى‌باشد وى در اين خصوص معتقد است كه داستان وسيله‌اى است براى اثبات يگانگى خدا گرچه اهداف و غرض‌هاى ديگرى به دنبال او وجود دارد.-در ادامۀ بحث هدف از داستان گويى قرآن بيان شده است
 4. بخش دوم:موضوع نقش خيال و تجسم در بيان مطالب را بحث مى‌نمايد و در اين باره مى‌گويد كه:قرآن براى بيان حالات نفسانى و نمونه‌هاى انسانى و حوادث و صحنه‌هاى گوناگون از تصوير حسى و خيال‌انگيز، جان‌مايه را مى‌گيرد و بر آن برجستگى و زيبائى داده تا اينكه مخاطب عمق مطلب را دريافت نمايد و به طريق

مستقيم هدايت گردد.

ساختار

كتاب داراى يك مقدمه و هفت بخش مى‌باشد كه فهرست مطالب آن به قرار زير است:

بخش اول:مقدمه‌ايى بر تفسير موضوعى قرآن.

بخش دوم:هنرآفرينى در قرآن شامل: افسون قرآن، راز جاذبۀ قرآن، برداشت مردم از قرآن، تصوير هنرى، نقش خيال و تجسّم، داستان در قرآن، نقش داستان، داستان درخدمت دين، ويژگى‌هاى هنرى داستان‌هاى قرآن.

بخش سوم:تدبر در قرآن شامل: تدبّر يا تحجّر، پاسخى به چند شبهه، روش تدبّر در قرآن، شرائط تدبر در قرآن، فهم نادرست از قرآن، شفاعت و معنى آن، آزمايش از ديدگاه قرآن

بخش چهارم:درك زنده از قرآن.

بخش پنجم:غناى قرآن شامل: نام‌هاى خدا، الهام و وحى، انسان بى‌خدا، هفت آسمان، نفس، بى‌نهايت.

بخش ششم:ناگفته‌هاى قرآن شامل: نكته‌هايى دربارۀ قرآن، مقام شفافيت، افسانۀ غرانيق، اصحاب كهف، خدا و موسى، خودمحورى، لزوم افسانه‌زدايى از قرآن.

بخش هفتم: گلهايى از قرآن.

نسخه‌شناسى

كتاب يك جلد، به زبان فارسى و داراى 560 صفحه مى‌باشد كه مشخصات آن به قرار زير است:

 • كاغذ:اعلا
 • چاپ:كامپيوترى
 • جلد: گالينگور
 • نوبت چاپ:اول
 • ناشر:انتشارات فردا
 • تاريخ انتشار:سال 1381
 • تيراژ:دو هزار نسخه
 • داراى فهرست موضوعات
 • نام كتاب:قرآن‌شناسى.