قرشی بنابی، علی‌اکبر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
قرشی بنابی، علی‌اکبر
نام قرشی بنابی، علی‌اکبر
نام‌های دیگر قرشی، سید علی‌اکبر

بنایی، سید علی‌اکبر

نام پدر
متولد 1307 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار خاندان وحی
کد مؤلف AUTHORCODE00250AUTHORCODE

اين جانب سيد على اكبر قرشى در سال 1307 شمسى در شهر بناب از شهرهاى آذربايجان شرقى در يك خانوادۀ روحانى متولد شدم. پدرم(رحمه‌الله) از ائمۀ جماعت و روحانیون بنام آن شهر بود.


کسب علم و دانش

دروس فارسى را در مدارس ملّى آن روز خواندم. مقدمات صرف و نحو و منطق را نزد پدرم در حوزۀ علميۀ بناب خواندم و در حدود سال 1324‌ش به حوزۀ علميه قم مشرف شدم.

متأسفانه اقامت من در حوزۀ علميه قم، خيلى كم بود.حدود هشت سال، يعنى تا سال 1332‌ش توانستم در آنجا بمانم، و در اين مدت دروس سطح را تماما و مقدارى از كلام و فلسفه را هم خواندم.

اندكى از درس خارج آيت‌الله.العظمى بروجردی «ره» را نيز درك كردم.از سال 1332‌ش جريانهايى پيش آمد كه نتوانستم در قم بمانم و به اروميه كه مسقط الرأس من نبود آمده، ساكن گشتم.

به همراه عده‌اى از دوستان كه در اروميه احساس كمبود علمی‎كرديم، دوازده سال بدون وقفه روزى سه يا دو ساعت و نيم راجع به قرآن و روايات و حتى قسمتى از رجال با هم بحث داشتيم. قطع نظر از قرآن، وسائل الشيعة را مى‌خوانديم و در رواياتش تدبر و تفكر مى‌كرديم، بعد از آن، به حول و قوۀ الهى، روحيۀ مطالعه و توجه به روايات در من بوجود آمد، درس تفسير را شروع كردم كه مدت 25 سال ادامه داشت، حدود پنج بار قرآن را از اوّل تا آخر براى مردم تفسير كردم.»

ايشان بعد از انقلاب در مجلس خبرگان قانون اساسى، مجلس خبرگان رهبرى اول و دوم و مسئول نهاد نمايندگى در دانشگاه اروميه انجام وظيفه نموده‌اند و همواره فعاليتهاى علمى و فرهنگى را استمرار داده‌اند.


تأليفات نویسنده

ايشان تأليفات گرانقدرى در معارف اسلامى و قرآنى، ارائه داده‌اند از جمله:

 1. قاموس قرآن:اين كتاب به صورت دائرةالمعارف براى قرآن تلقى مى‌شود كه با 5 سال تلاش مداوم انجام گرفت.
 2. تفسير احسن الحديث:كتاب مورد بحث مقاله
 3. نگاهى به قرآن:عمده بحثهاى علوم قرآنى را شامل مى‌شود.مانند:سوره‌هاى قرآنى تعداد واژه‌هاى قرآن، سوره‌هاى مكى و مدنى، تركيب سوره‌ها، ترتيب قرآن، نزول و امثال آن.سپس حدود 70 موضوع از موضوعات قرآنى مانند وحى در قرآن، تثليث در قرآن، محكمات و متشابهات، سحر و معجزه، خلقت در شش روز، حروف مقطعه و...را بررسى كرده‌اند.
 4. المعجم المفهرس لالفاظ الصحيفه السجادية.
 5. خاندان وحى(شرح حال 14 معصوم «عليهم‌السلام»)
 6. سيرى در عالم برزخ
 7. مرد ما فوق انسان(شخصيت امام حسين(ع))
 8. اتفاق در مهدى موعود«عج»
 9. مفردات نهج‌البلاغه
 10. سيرى در اسلام
 11. معاد در اسلام
 12. شخصيت امام حسن «عليه‌السلام»


وابسته‌ها