قضاء أميرالمؤمنين علي بن أبي‌طالب عليه‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
قضاء أمير المؤمنين علي بن أبي‌طالب‌ عليه‌السلام
NUR00991J1.jpg
پدیدآوران

آل قیس، قیس (مصحح)

شوشتری، محمدتقی (نويسنده)
ناشر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگى‏
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1379 ش
چاپ 2
شابک964-426-138-0
موضوع علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - قضاوت‏ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏37‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏9‎‏ق‎‏6‎‏ ‎‏1379
نورلایب مشاهده

قضاء أميرالمؤمنين علي بن أبي‌طالب عليه‌السلام با توجه به احاديث نبوى در تأييد و تمجيد قضاوت‌هاى على(ع) و رخدادهاى متعددى كه از آن حضرت گزارش شده است، مؤلفان شيعه و سنى از سده‌هاى نخستين اسلامى، كتاب‌هاى زيادى درباره قضاوت‌هاى اميرمؤمنان على(ع) تأليف كرده يا در كتب مناقب و شرح حال آن حضرت به اين موضوع پرداخته‌اند. فهرست‌نويسانى چون نجاشى از كتب زيادى در اين باره نام برده‌اند. در دوره‌هاى اخير نيز روايت‌هاى قضاى آن حضرت، توسط عالمانى چون علامه سيد محسن امين و علامه محمدتقى شوشترى از منابع مختلف جمع‌آورى و منتشر شده است.

ویژگی‌ها

در اين ميان آنچه مرحوم شوشترى به آن اقدام كرده، تنظيم و دسته‌بندى متفاوت و جديدى را در بر دارد. غالب مؤلفان كتب قضاء على(ع) يا كسانى چون شيخ مفيد در كتاب ارشاد، قضاوت‌هاى آن حضرت را به تناسب زمان‌هاى مختلفى چون عصر پيامبر(ص)، عصر هر يك از سه خليفه و عصر خلافت خود آن حضرت تقسيم كرده و ذيل هر كدام آورده‌اند، ليكن مرحوم شوشترى فصل بندى خود را بر اساس موضوعات (نه ترتيب تاريخ وقوع) آورده است. وى كتاب خود را به 54 فصل تقسيم و عناوين را اينگونه تنظيم كرده است: قضاوتهايى كه با استفاده از اسلوبى خاص، حقيقت را كشف كرده است؛ قضايايى كه احكام متعدد داشته و ديگران فقط يك حكم فهميده اند؛ فصلى در پاسخ پرسش هاى دشوار؛ پاسخ‌هاى معما گونه و... مؤلف بخشى هم به عنوان خاتمه آورده كه در آن قضاوتهاى خلفا را بيان مى‌كند تا ميان آن و قضاوتهاى اميرالمؤمنين(ع) مقايسه شود.

شوشترى سلسله اسناد را حذف كرده اما نام كتاب هايى كه از آنها نقل كرده به دقت آورده است. منابع وى متعدد و متنوع و شامل كتب اصلى شيعه و سنى است. مؤلف كه خود فقيه و صاحب نظر است در موارد زيادى به اظهار نظر پرداخته است.


وابسته‌ها