محدث، جلال‌الدین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
محدث، جلال‎الدین
نام محدث، جلال‎الدین
نام‌های دیگر ارموی، جلال‌الدین

حسینی ارموی محدث، جلال‌الدین

محدث ارموی، جلال‌الدین

میر جلال‌الدین حسینی ارموی

سيد‌‎جلال‌الدين حسینى

نام پدر ميرقاسم
متولد 1284 ش
محل تولد اروميه
رحلت 1358 ش
اساتید
برخی آثار الغارات (الاستنفار و الغارات)

شرح بر صد کلمه امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام

کد مؤلف AUTHORCODE01875AUTHORCODE

مير جلال‌الدين حسينى ارموى معروف به محدث ارموى فرزند ميرقاسم در ماه مبارک رمضان 1323ق1283/ش در اروميه به دنيا آمد. تحصيل را با خواندن گلستان سعدى، صد كلمه رشيد وطواط، كليلة و دمنة و درّه نادرى آغاز كرد و در حين تحصيل به تدريس نيز مشغول شد.

پس از اتمام تحصيلات مقدماتى و فراگرفتن ادبيات فارسى به خواندن ادبيات عرب و علوم اسلامى روى آورد. صرف و نحو و فقه و اصول و فلسفه را سال‌ها در محضر اساتيد دانشور آن شهر فراگرفت و با آنكه بنيه ضعيفى داشت و گاهى دچار بيمارى مى شد و پزشکان او را از مطالعه زياد منع كرده بودند، در تحصيل جديتى فوق العاده از خود نشان داد و در بين علماى شهر مشهور گشت و على رغم آنكه در كسوت روحانیت نبود، مرحوم سيد حسين عرب باغى ارموى (1369-1313ق) او را به لقب (محدّث) مفتخر ساخت او مدتى نيز به موازات تحصيل به كار پرداخت در همان ايام زبان فرانسه را نيز آموخت.

سپس به حوزه مشهد رفت وچهار سال از آن حوزه پرفيض بهره برد تا آنكه قيام مسجد گوهر شاد پيش آمد، در اين قيام گروه زيادى از طلاب و مردم دستگير شدند و محدث كه در مدرسه ميرزا جعفر مشغول به تحصيل بود نيز به زندان افتاد.

پس از آزادى از زندان به تهران برگشت. او قصد داشت براى ادامه تحصيل به نجف برود، ولى در تهران به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و به تبريز رفت و در دبيرستان نظام تبريز مشغول تدريس شد.

در زمان جنگ جهانى دوم تبريز را ترك گفت و به تهران آمد و در كتابخانه ملى با سمت سرپرستى بخش نسخ خطى مشغول كار شد.

تحصيلات دانشگاهى را در دانشكده معقول و منقول به پايان برد، و با تصحيح كتاب فهرست منتجب‌الدين از آن دانشگاه با درجه عالى دكترا گرفت. دانشكده معقول و منقول آن روز (الهيات كنونى) محدث را به همكارى دعوت كرد و او در سال 1335 به آنها پاسخ مثبت داد و تا1347 - زمانى كه بازنشسته شد - با آن دانشگاه همكارى كرد.

اودر تحقيق و پژوهش اعتماد علما را به خود جلب كرد. نتيجه آن اجازات علمى فراوانى بود كه از اساتيد خود كسب كرده بود.

فيض كاشانى، صوارم مهرقه در نقد صواعق محرقه ابن حجر تألیف قاضى شوشترى، كتاب النقض و....

او در پنجم آبان سال 1358ش از دنيا رفت و در جوار حضرت عبدالعظيم حسنى به خاک سپرده شد.

آثار

آثار علمى محدّث ارموى، دو بخش است: اوّل، آثارى كه خود او تأليف يا ترجمه كرده است. دوم، آثارى كه به تحقيق و تصحيح و حواشى او انجام يافته است.

عناوين برخى از آثار تألیفى، تصحيحى و ترجمه مؤلف بدين شرح است:

ميزان الملل تألیف على بخش ميرزا قاجار، ترجمه اسرار اللصلوه شهيد ثانى، محاسن برقى تألیف احمد بن محمد بن خالد برقى، زاد السالك، تفسير گازر، تصحيح شرح فارسى مصباح الشريعه و مفتاح الحقيقه، از عبدالرزاق گيلانى و...

منابع مقاله

ر.ک: پايگاه شبكه شارح وابسطه به دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم به آدرس:

http://www.shareh.ir/persian/magazine/ayeneh_p40/080/.htm


وابسته‌ها