باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

مدیرشانه‌چی، کاظم

مدیرشانه‌چی، کاظم
نام مدیرشانه‌چی، کاظم
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 1306 ش
محل تولد
رحلت 1381 ش
اساتید
برخی آثار شرح جمل العلم و العمل (ابن براج)
کد مؤلف AUTHORCODE04273AUTHORCODE

كاظم مديرشانه‌چى در سال 1304ق در شهر مقدس مشهد ديده به جهان گشود. پدر ايشان از تاجران مشهور مشهد بود و مادرشان دخير ميرزا احمد مدرس يزدى از خانواده‌اى روحانى بود.

محتویات

کسب علم و دانش

وى از همان دوران كودكى خواندن و نوشتن را از مكتب‌خانه فراگرفت و پس از گذراندن دوره ابتدايى و دبيرستان، در بيست سالگى براى ادامه تحصيل وارد حوزه شده و در مدرسه خيران خان مشهد، مشغول شد و از محضر اساتيدى چون اديب نيشابورى و محقق نوقانى، ادبيات عرب را فراگرفت و شرح لمعه در از محضر احمد مدرس يزدى آموخت. او همچنين در محضر اساتيد ديگرى چون شيخ هاشم قزوينى، آیت‌الله محمد هادى ميلانى، شيخ مجتبى قزوينى و مرحوم الهى قمشه‌اى زانوى ادب زد و از خرمن علم و معرفت هر يك خوشه‌ها چيد.

وى كه از فعالان فرهنگى مى‌باشد، قبل از اقلاب در مجله آستان قدس رضوى مطلب مى‌نوشت و بعد از انقلاب هم از اعضاى هيئت تحريريه مجله مشكوه به شمار مى‌آمد. وى همچنين پس از تأسيس دانشكده الهيات، در سال 1337ش از اساتيد آن دانشكده به شمار آمد.

او كه به جمع‌آورى كتب خطى مشغول بود، به كشورهاى گوناگونى سفر كرد كه مى‌توان به سفر به روسيه، ازبكستان، آذربايجان، تاجيكستان، مصر، تركيه، سوريه، اردن، لبنان، مراكش، ايتاليا، اسپانيا، پاکستان و بازديد از كتابخانه‌هاى معتبر آن‌ها و فيش‌بردارى و تهيه فهرست آثار برگزيده اسلامى اشاره كرد.


آثار

  1. آيات الاحكام؛
  2. القرآن و الطب الحديث؛
  3. تاريخ حديث؛
  4. چهل حديث حضرت على(ع)؛
  5. سنن النبى(ص)؛
  6. علم الحديث؛
  7. مجموعه رسايل فلسفى؛
  8. ...


وفات

وى پس از عمرى تلاش در عالم علم، در 14 ارديبهشت ماه 1381ش، هم زمان با سالروز شهادت امام رضا(ع)، به علت ايست قلبى به سوى دوست پرگشود.


وابسته‌ها