مستند تحرير الوسيلة: الإجتهاد و التقليد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏ مستند تحرير الوسيلة: الإجتهاد و التقليد
NUR33884J1.jpg
پدیدآوران مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (نويسنده)
ناشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره). مؤسسه چاپ و نشر عروج
مکان نشر ايران - تهران
سال نشر 1386ش/1428ق
موضوع فقه جعفری - رساله عمليه
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏ ‏‎‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏8‎‏ ‎‏ت‎‏30238‎‏ ‎‏1386*
کتابخوان مشاهده


مستند تحرير الوسيلة: الاجتهاد و التقليد، تألیف جمعی از محققین، شرحی است به زبان عربی، بر باب اجتهاد و تقلید از کتاب تحریر الوسیله امام خمینی(ره).

طبق وظیفه‌ای که مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، مبنی بر نشر آراء و مبانی فکری امام خمینی(ره) برعهده گرفته، در سال 1378ش، اقدام به دعوت از تعدادی از فضلا و اساتید حوزه علیمه قم که آشنا به آراء و مبانی اصولی و فقهی امام بودند، نمود. در آن سال گروه علمی‌ای تشکیل شد که تمام همتشان شرح «تحریر» باشد؛ به‌گونه‌ای که آن شرح استدلالی، مبسوط و روشن‌کننده اساس مستندات امام خمینی در فتاوایش باشد و اینکه آن گروه، تمام سعی و تلاش خود را در بیان ادله امام خمینی از خلال دیگر آثار وی و تقریرات بحث ایشان صرف بکند.

این گروه علمی، ابتدا، بحث اجتهاد و تقلید را به دلیل اینکه اولین بحث از کتاب «تحریر» می‌باشد و اینکه شرح این بحث، خود شرحی استدلالی در یک رساله مستقل می‌باشد را پیگیری نمود[۱].

این کتاب، دارای دو ویژگی اساسی است:

 1. اتخاذ اسلوب عمل جمعی، نه فردی؛ چون اعضای گروه نخست به بیان دلیل مسئله پرداخته‌اند، سپس باقی اعضا به نقد و بررسی و احیانا اصلاح آن همت نهاده‌اند، آنگاه از طرف مدون و با اشراف مسئول گروه، اصلاحات و تعدیلات یادشده، بر روی دلیل اعمال شده و در این مرحله اصلاح دلیل چندین مرتبه صورت گرفته است. سپس به هدف زیاد شدن استحکام مطالب و رفع اشکالات تا آنجا که امکان داشته، به‌علاوه ایجاد تناسب و هماهنگی بین سایر مسائل، متن تهیه‌شده در خلال مراجعه به ادله و مستندات، بازنگری و تصحیح علمی شده است و در آخر از نظر ادبی و هنری مورد اصلاح و تصحیح واقع گردیده تا با زبان و اسلوب این دوره هماهنگ باشد.
 2. اشتمال آن بر مقدمه‌ای سودمند که توسط محمدکاظم رحمان ستایش فراهم آمده و در آن ریشه‌های تاریخی مسائل مطرح‌شده در اجتهاد و تقلید، بیان شده و با توجه به مراحل تدریجی شکل گرفتن بحث اجتهاد و تقلید و ترتیب زمانی آن، کتب و رسائلی که در این زمینه تألیف شده، معرفی گردیده است[۲].

در مقدمه تحقیق، برای بحث اجتهاد و تقلید، مراحل زیر ذکر شده است:

 1. بروز اجتهاد و تقلید به شکل علمی؛
 2. انعقاد بحث از آن دو در کتب اصول؛
 3. دگرگونی اصطلاح اجتهاد نزد امامیه؛
 4. نقش متأخرین در تطور مباحث اجتهاد و تقلید؛
 5. ظهور حرکت اخباری در دو قرن یازدهم و دوازدهم؛
 6. عصر افول حرکت اخباری؛
 7. اجتهاد و تقلید در قرن چهاردهم؛
 8. اجتهاد و تقلید در عصر حاضر[۳].

مصادر تحقیق و فهرست موضوعات، در آخر کتاب ذکر شده است. پاورقی‌ها به ذکر منابع اختصاص یافته است.

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها

 1. ر.ک: مقدمه ناشر، ص5-6
 2. ر.ک: همان، ص6-8
 3. ر.ک: مقدمه تحقیق، ص9-52