باز کردن منو اصلی

ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور β

مسند الإمام المجتبی أبي‌محمد الحسن بن علي عليهماالسلام

مسند الإمام المجتبی أبيمحمد الحسن بن علي عليهما‌السلام
NUR00998J1.jpg
پدیدآوران عطاردی قوچانی، عزیزالله (گردآورنده)
ناشر عطارد
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1373 ش
چاپ 1
موضوع

احادیث شیعه - قرن 14

حسن بن علی(ع)، امام دوم، 3 - 50ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏136‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏6‎‏م‎‏5‎‏ ‎‏1373
کتابخوان مشاهدهمسند الإمام المجتبی أبي‌محمد الحسن بن علي عليهماالسلام تأليف حاج شیخ عزيزالله عطاردى؛ در اين كتاب، از زندگى امام حسن مجتبی(ع) و ويژگى‌هاى شخصيتى ايشان و نيز اخبار و احاديث آن حضرت در موضوعات مختلف سخن رفته است.

مسند نويسى، بيشتر و پيشتر شيوه اهل سنت بوده و قديمى ترين آنها مسند احمد بن حنبل است كه روايات هر صحابى را در قسمتى مستقل جمع‌آورى كرده است. مجموعه مسانيد ائمه در حقيقت به منظور بيان روايات آن بزرگواران تدوين شده كه بخش قابل توجهى از آن هم به مباحث تاريخى و زندگى آنان مى‌پردازد.

روش تأليف

مؤلف در هر مسند، روايات را به صورت كامل از منابع نقل كرده و ضمن بيان منبع آن، سلسله اسناد را هم آورده است. البته الزاماً همه اخبار از معصوم نقل نشده و بخشى از آنها، گزارش‌هاى تاريخى و نقل قول مورخان است.

مؤلف، بخش رواياتى را كه از خود امام نقل شده (يعنى آن امام كه كتاب به او اختصاص دارد) به شكل مبسوطى بر اساس اصول (عقايد) و فروع (فقهى) دسته بندى كرده و از منابع مشهور و غير مشهور آنها را جمع‌آورى و ارائه مى‌كند. طبعاً در خصوص امام باقر و امام صادق عليهما‌السلام كه روايات بيشترى از آنان نقل شده حجم بيشترى به مجلدات كتاب مسند اختصاص داده شده است. چنانكه مسند الامام الصادق‌ عليه‌السلام بيشترين مجلدات (بيش از 20 جلد) را به خود اختصاص داده است.

مؤلف، آدرس هر خبر را در پاورقى آورده مگر در مسند الامام الصادق‌ عليه‌السلام كه شيوه جديدى اتخاذ كرده و در پايان هر باب به صورت كلى منابع خود را ذكر كرده است.

منابع مقاله

منابع اين مجموعه اعم از كتب روايى و تاريخى است. در مواردى كه از كتب تاريخى اهل سنت نقل شده به منابعى چون طبرى و مسعودى و ديگر منابع دست اول ارجاع شده و در خصوص روايات شيعى هم از كتب اربعه و ديگر اصول روايى معتبر استفاده شده است.

عطاردى در مجموعه‌هاى مسند ائمه جز به جمع‌آورى اخبار نپرداخته و درباره آنها اظهار نظر يا تحليلى ارائه نمى‌كند.


وابسته‌ها