مناسک حج همراه با ادعیه و زیارات

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
‏ مناسک حج همراه با ادعیه و زیارات
NUR29716J1.jpg
پدیدآوران علوی گرگانی، سید محمدعلی (نويسنده)
ناشر دفتر حضرت آیت‌الله علوی گرگانی
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1382ش
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
نورلایب مشاهده

مناسک حج همراه با ادعیه و زیارات، اثر آیت‌الله محمدعلی علوی گرگانی است که به زبان فارسی و در یک جلد به چاپ رسیده است.

انگیزه تألیف

ازآنجاکه مناسک‌های حج قدیمی امکان پاسخگویی به بسیاری از مسائل را نداشت و بسیاری از روحانیون و مقلدین آیت‌الله علوی گرگانی، درخواست حاشیه‌ای بر مناسک حج حضرت امام خمینی(ره) چاپ مشعر را داشتند، لذا این درخواست مورد قبول ایشان واقع شد و حاصل آن به‌صورت اثر زیر درآمد[۱].

ساختار

کتاب با پیشگفتار سید احمد قاضوی آغاز شده و مطالب اصلی در دو بخش کلی تنظیم شده است: بخش اول: شامل مقدمه و مناسک حج (در دو باب و هر باب دارای هفت فصل).

بخش دوم: ادعیه و زیارات، مشتمل بر پنج فصل.

گزارش محتوا

در پیشگفتار، انگیزه تألیف و چگونگی شکل گرفتن این کتاب بیان شده است[۲].

بخش اول

در مقدمه با ذکر آیه‌ وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيهِ سَبِيلًا وَمَن كفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِي عَنِ الْعَالَمِينَ ﴿آل ‌عمران: ٩٧﴾ و روایتی با این مضمون از حضرت صادق(ع): «هرکس حجةالاسلام را بدون عذر موجه ترک نماید، در حال مردن به یهودیت یا نصرانیت از دنیا خواهد رفت»، اهمیت حج و وجوب آن خاطرنشان شده است. سپس قبل از شروع در مناسک حج، پاره‌ای مسائل و شرایط وجوب حجة‌الاسلام و برخی مسائل نیابت و وصیت به حج و... بیان شده است[۳].

در باب اول، در فصول هفت‌گانه آن، از مسائل مربوط به: احرام عمره تمتع، مسائل مربوط به دخول حرم، مسائل مربوط به طواف، مسائل مربوط به سعی، مسائل مربوط به تقصیر و مسائل مربوط به تبدل حج تمتع به افراد سخن به میان آمده است[۴].

در باب دوم نیز در فصول هفت‌گانه آن، مسائل مربوط به:

احرام حج، وقوف به عرفات، وقوف به مشعر الحرام، واجبات منی، واجبات بعد از اعمال منی، بیتوته به منی، رمی جمرات سه‌گانه و... بررسی شده است[۵].

بخش دوم

در این بخش، ادعیه و زیارات مختلف، در پنج فصل، به شرح زیر ارائه شده است:

در فصل اول، دعای عرفه حضرت سیدالشهداء(ع) در عصر روز عرفه، در فصل دوم، امکنه، اعمال، ادعیه و زیارات وارده در مکه معظمه، محل تولد نبی اکرم(ص)، محل تولد حمزه عموی پیامبر اکرم(ص)، محل تولد حضرت علی(ع)، منزل خدیجه کبری(ع)، مسجد ارقم، مسجد رأیة، مسجد جن، مسجد شجره، مسجد مسقله، مسجد السرر، مسجد ابراهیم، مسجد ذی‌الطوی، کوه حرا، غار ثور، قبرستان معلاة، زیارت اول خدیجه کبری(ع) و زیارت دوم خدیجه کبری(ع)، در

فصل سوم، اعمال و آداب تشرف به مدینه طیبه و اهمیت آن، زیارت رسول خدا(ص) و ائمه هدی(ع) و کیفیت آن، اعمال و دعاهای مسجد رسول‌الله(ص)، زیارت رسول خدا(ص) هنگام وداع، زیارت حضرت زهرای مرضیه(ع) و کیفیت آن، زیارت ائمه بقیع، زیارت امام حسن(ع)، زیارت امام زین‌العابدین(ع)، زیارت امام محمد باقر(ع)، زیارت امام جعفر صادق(ع)، زیارت ائمه هنگام وداع، زیارت حضرت ابراهیم فرزند رسول خدا(ص)، زیارت فاطمه بنت اسد مادر علی(ع) در بقیع، زیارت حضرت حمزه عموی پیغمبر اکرم(ص) در احد، زیارت سایر شهدای احد و زیارت سایر مساجد و مشاهد مدینه منوره، در فصل چهارم، زیارت مشاهد مشرفه عراق، زیارت امین الله، زیارت عاشورا، زیارت وارث، زیارت حضرت علی بن الحسین(ع)، زیارت سایر شهدای کربلا، زیارت جامعه مختصر و زیارت جامعه کبیره و در فصل پنجم، برخی از ادعیه که خواندن آنها در هر جا و هر حال مناسب است (دعایی که رسول خدا(ص) آن را همیشه می‌خواندند، دعایی که منسوب به حضرت مهدی(عج) است، دعای منقول از امام صادق) ذکر شده است[۶].

وضعیت کتاب

کتاب، فاقد پاورقی است.

فهرست مطالب در انتهای کتاب آمده است.

پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص1
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: مقدمه، ص2-62
  4. ر.ک: متن کتاب، ص62-224
  5. ر.ک: همان، ص227-342
  6. ر.ک: همان، ص352-425

منابع مقاله

پیشگفتار، مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها