نصیری، محمدرضا

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نصیری، محمدرضا
نام نصیری، محمدرضا
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 1324ش
محل تولد دامغان
رحلت
اساتید
برخی آثار اسناد و مکاتبات تاریخی ایران: دوره افشاریه

ایران در زمان شاه صفی و شاه عباس دوم (1071-1038هـ.ق)

تاریخ ایلچی نظام شاه: تاریخ صفویه از آغاز تا سال 972 هجری قمری

تاریخ فرشته از آغاز تا بابر

تاریخ فیروز شاهی

کد مؤلف AUTHORCODE02131AUTHORCODEمحمدرضا نصیرى (متولد 1324ش)، عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دبیر سابق فرهنگستان، مدیر گروه‌های دانشنامه زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره و گروه مطالعات زبان و ادب فارسی در آسیای صغیر و همچنین انتشارات فرهنگستان 

ولادت

او در سال 1324ش در شهر دامغان متولد شد.

تحصیلات

او در سال 1348ش کارشناسی رشته تاریخ از دانشگاه تبریز دریافت کرد، و دکترای رشته تاریخ را از دانشگاه استانبول در سال 1357ش گرفت.

نامبرده عضو هیئت علمى و دانشیار دانشگاه پیام نور مى‌باشد و از بهمن 1370 تا آذرماه 1375ش اولین دبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسى بوده است. ضمن آنکه از سال 1360 تا 1368ش رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه گیلان، از سال 1376 تا کنون مدیر گروه تاریخ دانشگاه پیام نور، از سال 1378ش تا کنون قائم مقام انجمن آثار و مفاخر فرهنگى و نیز مشاور علمى بنیاد ایران‌شناسى بوده است. وى همچنین مدیر مسئول نشریه انجمن آثار و مفاخر فرهنگى و همچنین سردبیر نشریه پیک نو دانشگاه گیلان مى‌باشد.

دکتر نصیرى عضو هیئت علمى و دانشیار دانشگاه پیام نور مى‌باشد. ایشان در دانشگاه‌هاى گیلان، پیام نور و آزاد اسلامى رشت به تدریس تاریخ مبادرت داشته است. در سال 1383 به عنوان پژوهشگر برجسته دانشگاه پیام نور (نفر اول) برگزیده شده است. شرکت در سمینارها و کنفرانسهاى داخل و خارج از کشور مانند ژاپن، هند، تاجیکستان و چاپ بیش از 50 کتاب و مقاله در زمینه‌هاى تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران از جمله فعالیت‌های علمى ایشان بوده است.

آثار

  1. اسناد و مکاتبات تاریخى ایران: افشاریه.
  2. ایران در زمان شاه صفى و شاه عباس دوم.
  3. تصحیح تاریخ ایلچى نظام شاه: تاریخ صفویه از آغاز تا سال 972ق.
  4. تاریخ فرشته از آغاز تا بابر (تصحیح و تعلیق).
  5. تاریخ فیروزشاهى (مقدمه و فهرست).
  6. فتوحات شاهى تصحیح و تعلیق).
  7. جغرافیاى بلوچستان.
  8. اثر آفرینان.

وابسته‌ها