وحید خراسانی، حسین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

پرش به: ناوبری، جستجو
وحید خراسانی، حسین
نام وحید خراسانی، حسین
نام های دیگر وحید، حسین
نام پدر
متولد 1299 ش
محل تولد مشهد مقدس
رحلت
اساتید حجت کوه کمره‌ای، سید عبدالهادی شیرازی، سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE00295AUTHORCODE

آیت‌الله حسين وحيد خراسانى فقیه، اصولی از مراجع بزرگ تقلید شیعه ساکن در قم

ولادت

در سال 1300ش در مشهد به دنيا آمد.

کسب علم و دانش

وی پس از گذراندن دوران كودكى و خواندن ادبيات، دروس سطح را از مرحوم آیت‌الله حاج شيخ محمد نهاوندى صاحب تفسير فراگرفتند.

پس از اتمام سطح، وارد درس خارج فقه مرحوم آیت‌الله ميرزا مهدى اصفهانى و آیت‌الله آشتيانى شده و به‌واسطه داشتن استعداد و نبوغ فكرى به مدارج عاليه فقه و اجتهاد ارتقا يافتند.

ايشان علوم عقلى فلسفه و حكمت را از مرحوم ميرزا ابوالقاسم الهى و ميزا مهدى آشتيانى فرا گرفته و در سال 1327ش در رى به ديدن مرحوم آیت‌الله حجت كوه‌كمره‌اى شرفياب شدند و پس از مذاكرات علمى مفتخر به دريافت اجازه اجتهاد مطلق گرديدند.

آیت‌الله وحيد خراسانى به قصد تكميل مبانى و آگاهى از ديدگاه‌هاى مراجع حوزه علميه نجف، در حالى كه به درجه اجتهاد رسيده بودند، در 27 سالگى به حوزه علميه نجف اشرف مهاجرت كردند. ايشان در نجف اشرف در درس آیت‌الله ميرزا عبدالهادى شيرازى و آیت‌الله حكيم و بالاخص آیت‌الله خوئى شركت كردند.

در سال 1390ش به ايران بازگشته و بنابر اصرار فضلا، محصلين و علماى استان خراسان و امر برخى از مراجع معظم تقليد، يك سال در حوزه علميه مشهد توقف نموده، به تدريس پرداخته و پس از آن به حوزه علميه قم مهاجرت كردند.

آیت‌الله وحيد خراسانى اكنون در حوزه علميه قم اشتغال به تدريس خارج فقه و اصول دارند. حوزه درس ايشان بسيار جالب و بيش از صدها نفر از فضلاى خوش فهم در محضر درس ايشان شركت دارند. ايشان به دقت در مسائل فقهى، توجه به اصول فقه و تبيين فروع فقهى نام آورند.

آثار

آیت‌الله وحيد خراسانى داراى آثار علمى زيادى هستند؛ از جمله آثارى در فقه و اصول كه از دراسات و تقريرات مرحوم آیت‌الله خوئى و ديگر بزرگان مى‌باشد. آثارى هم چون:

  1. شرح بر شرايع الاسلام
  2. حاشيه‌اى بر كفايه
  3. حاشيه‌اى بر مكاسب محرمه
  4. حاشيه بر عروۀ‌الوثقى
  5. رساله عمليه


وابسته‌ها