گلچین صدوق

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
گلچین صدوق
NUR02669J1.jpg
پدیدآوران

ابن‌بابویه، محمد بن علی (نویسنده)

صفاخواه، محمدحسین (گردآوری و ترجمه)
عنوان‌های دیگر

حکایات و روایات برگزیده کتاب من لا یحضره الفقیه

من لا یحضره الفقیه. فارسی. برگزیده
ناشر فيض کاشانی
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1376 ش
چاپ 1
شابک964-403-50-8
موضوع احادیث شیعه - قرن 4ق.
زبان فارسی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏129‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ ‎‏م‎‏80426
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

گلچين صدوق، تأليف محمدحسین صفا خواه، ترجمه حکايات و روايات کتاب من لايحضره الفقيه، تأليف ابن‌بابویه، محمد بن‌علی|محمد بن على بن بابويه قمى، معروف به شیخ صدوق که از کتب اربعه شيعه به شمار مى‌رود، مى‌باشد. گلچين صدوق مجموعه‌اى نفيس که دربردارنده‌ى نکات تربيتى و اخلاقى و عقيديدتى برگرفته از کتاب من لايحضره الفقيه که در عين اختصار يک دوره کتاب اخلاق بر مبناى مکتب اهل‌بيت عليهم‌السلام به شمار مى‌رود.

اين يادگار ارزشمند صدوق، گوهرى بى‌بها است که اين عالم گرانقدر و مخلص، براى صيانت سنت صحيح نبوى از دستخوش تحريف تحريفگران، به امت اسلام بخشيده است.

انگيزه تأليف

کتاب من لا یحضره الفقیه در عين حال که براى خواص مجموعه‌اى فقهى است، نکته‌هاى اخلاقى، تربيتى، عقيدتى، تاريخى و درس‌هاى زندگى فراوانى دربر دارد، که آشنايى با آنها براى عموم ضرورت دارد. از آن جا که اين نکته‌ها و درس‌ها و تذکرها در لابلاى صفحات اين مجموعه پراکنده مى‌باشد، گلچين صدوق به عنوان دسته گلى از ميان اين بوستان روح انگيز و معطر فراهم شده تا عموم طبقات به ويژه جوانان را به کار آيد.

نکاتى درباره اين ترجمه

احاديث بر مبناى سازندگى تربيتى آنها براى زندگى عموم طبقات معاصر به ويژه جوانان و آينده سازان اين مرز و بوم گزينش شده است.

من لايحضره الفقيه، کتاب فتوايى شيخ صدوق بوده، لذا در اين گزينش دقت شده تا از ورود به بيان احکام فقهى خودارى شود و اگر هم اشاره به بيان حکم فقهى گرديده است، مبنى بر آن بوده که طبق حکم فقهاى معاصر باشد.

براى رفع اشکال بعضى احاديث به منابع فراوان مراجعه شده که حاصل تمام اين تلاش‌ها در ترجمه منعکس شده است. به همين دليل در اين ترجمه با وجود توجه دقيق به متن حديث، با توضيحاتى همراه مى‌باشد که گاه در پاورقى بيان گرديده است.

در ترجمه احاديث، مترجم دقت داشته تا ساده‌ترين زبان و شيواترين بيان انتخاب کند. با اين وجود، مدرک اصل حديث بر اساس متن کتاب شيخ صدوق، تصحيح و تحقيق استاد محقق جناب آقاى علی‌اکبر غفاری چاپ جامعه مدرسين قم، بيان کرده، تا خوانندگان در صورت ضرورت به متن حديث دست يابند.

ساختار

جلد اول با ورود به مقدمه و انگيزه‌اش از نوشتن کتاب شروع شده و آن را به دو بخش تقسيم نموده است:

  1. براى آشنايى خوانندگان با شخصيت شیخ صدوق به زندگانى او و تولد شيخ که به دعاى امام زمان(ع) بوده پرداخته، و در ادامه آثار و خدمات شيخ و انگيزه او از نگارش کتاب من لايحضره الفقيه، همچنين کتاب اکمال‌الدين و اتمام النعمه پرداخته است. همچنين از سفرهاى علمى شيخ و سالشمار زندگى وى و وفات و آشکار شدن آرامگاه و پديدار شدن جسد پاک او ذکر کرده است و در ادامه در مورد مصادر کتاب من لايحضره الفقيه مطالبى را عنوان نموده است.
  2. بيان 83 حکايت و روايت تربيتى برگزيده از کتاب من لايحضره الفقيه مى‌باشد.جلد دوم نيز با مقدمه‌اى شبيه مقدمه جلد اول شروع گشته و سپس 105 حکايت از کتاب شیخ صدوق نقل نموده است.

نسخه شناسى

چاپ اول کتاب توسط مؤسسه تحقيقاتى و انتشاراتى فيض کاشانى در سال 1376ش در دو جلد انجام گرفته است.

منابع مقاله

متن و مقدمه کتاب.

وابسته‌ها

ابن‌بابویه، محمد بن علی (نویسنده)

صفاخواه، محمدحسین (گردآوری و ترجمه)

من لا یحضره الفقیه

الحاشية علی كتاب من‌ لايحضره‌ الفقيه (شیخ بهایی)

روضة المتقین فی شرح من لا یحضره الفقیه (طبع قدیم)

ترجمه و متن کتاب من‌ لايحضره‌ الفقيه

لوامع صاحبقراني المشتهر بشرح الفقیه

مشیخة الفقیه