سبحانی تبریزی، محمدحسین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
سبحانی تبریزی‏، محمد حسین
نام سبحانی تبریزی‏، محمد حسین
نام‎های دیگر
نام پدر محمدجعفر
متولد 1262 ش یا 1299ق
محل تولد تبریز
رحلت 1351 ش یا 1392 ق یا 1972 م
اساتید سيد محمدكاظم يزدى

شريعت اصفهانى

ضياءالدين عراقى

برخی آثار احکام ملاقی الشبهات المحصوره

رسالة في تحدید الکر بالوزن و المساحه

رسالة في تحقیق معنی البیع

کد مؤلف AUTHORCODE06277AUTHORCODE

محمدحسین خيابانى سبحانى (1299ق-1392ق)، فقیه، از علماء مبرز و معاصر تبريز، پدر مرجع عالیقدر آیت‌الله جعفر سبحانی

ولادت

وى در شب نوزدهم ماه رمضان 1299ق، در شهرستان تبريز به دنيا آمد. مادرش شهر بانو نام داشت و دختر مرحوم (اسماعيل ميرزا) فرزند فتحعلى شاه قاجار بود.

تحصیلات

پس از دوران كودكى و آموزش ادبيات فارسى و قسمتى از مقدمات عربى، روى عشق فطرى كه به تحصيل معارف اسلامى داشت، تصميم به ادامه تحصيل گرفت.

اساتید

نجوم و حساب استدلالى را نزد مرحوم ميرزا على منجم و سطوح عالى فقه و اصول را نزد مرحوم آيت‌الله انگجى و شرح (اشارات) مرحوم خواجه را نزد فيلسوف دوران خود مرحوم شيخ حسين قراجه داغى كه به يك واسطه از شاگردان ميرزاى جلوه بود فراگرفت و براى تكميل معارف در سال 1327ق رهسپار نجف اشرف شد.

اساتید نجف

11 سال تمام از محضر اساتيد آن دانشگاه بزرگ شيعه مانند آيات عظام: سيد محمدكاظم يزدى، شريعت اصفهانى و ضياءالدين عراقى استفاده نمود. آن‌گاه با كسب اجازه از محضر اساتيد و دريافت عالى‌ترين اجازه‌هاى اجتهاد كه قسمتى از آن‌ها را مرحوم حاج ميرزا على خيابانى در كتاب علماء معاصر آورده است،

مراجعت به ایران

در سال 1339ق مراجعت به ايران و تبريز نموده و پس از بازگشت به وطن به امر تدريس و تربيت محصلين و تأليف و تصنيف پرداخت و آثار گران‌بهائى كه هركدام روشنگر مقام عملى و فضلى اوست، به يادگار گذارد.

اخلاق و رفتار

وى در خلق، حلم، تواضع، فروتنى، زهد و تقوا، در ميان علماء و بزرگان شهر تبريز ضرب المثل بود. طرز زندگى، نحوه معاشرت و شيوه سخن گفتن او، انسان را بياد خدا افكنده، در افراد مستعد اثر عميق و انقلاب خاصى به وجود مى‌آورد.

وفات

فقید سعید پس از عمری خدمت به دین و بزرگداشت شعائر مذهبی، در سن ۹۳ سالگی به تاریخ ۱۱ شوال المکرم ۱۳۹۲ق در تبریز چشم از جهان فرو بست و پس از یک تشییع با شکوه، پیکر شریفش به قم انتقال یافت و پس از تشییعی مجدّد، در قبرستان ابوحسین به خاک سپرده شد. 

آثار

  1. حاشيه بر كفاية الاصول.
  2. يك دوره صلوة استدلالى.
  3. خيارات.
  4. حاشيه بر رسائل
  5. احكام الصلاة
  6. احكام ملاقى الشبهات المحصورة
  7. رسالة فى تحديد الكر بالوزن و المساحه
  8. رسالة فى تحقيق معنى البيع

وابسته‌ها