مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة، كتاب الخمس

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور

پرش به: ناوبری، جستجو
‏ مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة، كتاب الخمس
NUR06117J1.jpg
پدیدآوران

موسوی خمینی، سید روح‌الله (نويسنده)

نمازی، عبدالنبی (نويسنده)
ناشر اسماعیلیان
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1414ق
موضوع فقه جعفری - رساله عملیه، خمس
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏ ‏‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏8‎‏ ‎‏ت‎‏30239‎‏ ‎‏1373
کتابخوان مشاهده


مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة: كتاب الخمس، شرح آیت‌الله عبدالنبی نمازی (متولد 1327ش) بر کتاب فقهی «تحرير الوسيلة» امام خمینی(ره) است. این اثر در چندین جلد به زبان عربی منتشر شده که در این جلد مبحث «خمس» مطرح شده است.

شارح این کتاب را به تشویق اساتید خویش از جمله میرزا هاشم آملی نوشته است[۱]‏. وی در شرایطی شرح بر تحریر الوسیله را آغاز کرده که متداول در حوزه‌های علمیه شرح بر متن «عروة الوثقی» بوده است. شارح این انتخاب را حق عظیمی می‌داند که امام خمینی(ره) بر فقه و فقاهت و حوزه‌های علمیه دارد؛ چراکه نهضت ربانی و حرکت الهی امام سبب خروج اسلام و قرآن و فقه از انزوای در کتب و کتابخانه، به عرصه حیات اجتماعی گردید و سبب عزت اسلام و جایگاه رفیع آن شد. وی سعی و تلاش در احیاء افکار، مبانی، آراء عمیق، دیدگاه‌های دقیق امام خمینی(ره) به‌ویژه در فقه سیاسی و حکومتی را بر همه فقها و علما و اصحاب نظر و تحقیق واجب می‌داند[۲]‏.

شرح آیت‌الله نمازی به سبک رایج با ذکر متن تحریر الوسیله در بالای صفحه و شرح در ذیل آن ارائه شده است. شارح در هر موضوع با اشاره به دیدگاه‌های مختلف، موضوع را مورد ارزیابی قرار داده و نظر خویش را با «اقول» مطرح کرده است.

فهرست مطالب در انتهای کتاب و آدرس آیات و روایات و مستندات مطالب در پاورقی‌های کتاب ذکر شده است.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه مؤلف، ص3
  2. ر.ک: همان، ص4

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها